wiatraki

Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jest niezbędna w przypadku prowadzenia biznesu w przypadku kiedy myślisz o tym poważnie, na większą skalę. Gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić? Jak wygląda procedura? Co po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/koncesja-na-wytwarzanie-energii-elektrycznej/ 

Gdzie złożyć wniosek o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej?

Wniosek o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej składasz do odpowiedniego oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki. Warto dodać, że koncesja nie jest w każdym przypadku wymagana. Dzieje się tak, ponieważ produkcja energii elektrycznej nie zawsze jest działalnością reglamentowaną przez państwo.

Jak wypełnić taki wniosek? 

Wniosek o koncesję musimy dodatkowo uzupełnić dużą ilością innych dokumentów. Służą one do tego, aby potwierdzić, że jesteśmy w stanie prawnie, organizacyjnie, logistycznie i finansowo udźwignąć wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Wniosek o koncesje na wytwarzanie energii – procedura

Urzędnicy z Urzędu Regulacji Energetyki rozpatrują czy złożony przez Ciebie wniosek jest kompletny. W przypadku kiedy czegoś brakuje to dostajemy maksymalnie 30 dni na uzupełnienie. Jeżeli tego nie zrobimy, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia i nie dostaniemy koncesji.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku 

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymujemy koncesję, a nasza firma zostaje wpisana do rejestru, który prowadzony jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Znajdują się tam przedsiębiorstwa posiadające  koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej (WEE).

Procedura łącznie nie powinna trwać dłużej, niż dwa miesiące. Są jednak sytuacje, że na decyzję trzeba poczekać 2 miesiące.

Koncesję możemy dostać na okres od 10 do 50 lat. Może być jednak przypadek, że wnioskujemy o krótszy czas i w takich sytuacjach, będzie on wynosił tyle, ile we wniosku.

Każdego roku mamy obowiązek płacić za opłatę koncesyjną. Nie robimy tego jeśli moc naszej  instalacji odnawialnego źródła energii nie przekracza 5 MW.

Zobacz też: http://www.ufendi.pl/wytwarzanie-energii-elektrycznej-oze/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here