dziewczyna na koniu

Konie to niewątpliwie wspaniałe zwierzęta, a obcowanie z nimi może być źródłem ogromnej przyjemności i satysfakcji. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób decyduje się na ich zakup i własną hodowlę. Tu jednak najczęściej pojawia się najpierw pytanie: ile kosztuje utrzymanie konia?

Trzeba bowiem pamiętać, że posiadanie go wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale także z wieloma obowiązkami, a przede wszystkim – wydatkami. Koń nie jest bowiem tak prosty w utrzymaniu i opiece, jak pies, kot czy świnka morska. Ma zupełnie inne potrzeby, ale też znacznie większe gabaryty, które powodują, że wymaga specyficznych warunków życia w postaci choćby oddzielnego lokum.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje utrzymanie konia, trzeba uściślić, gdzie zwierzę będzie przebywało. Rozwiązania są bowiem dwa i mogą różnić się pod względem nakładów finansowych. Pierwsza z opcji to po prostu hodowanie konia we własnym gospodarstwie. Osoby, które posiadają dom, podwórko, pastwisko i budynki, w tym stajnię, nie mają żadnego problemu – sprawa tego, gdzie zwierzę będzie na co dzień mieszkało, jest oczywista.

W takich wypadkach to, ile kosztuje utrzymanie konia, wiąże się głównie z kwestią jego wyżywienia, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej. Hodując takie zwierzę trzeba regularnie kupować siano, owies, a także słomę. Oczywiście, aby koń cieszył się dobrym zdrowiem, konieczne są również odpowiednie witaminy, odżywki, suplementy diety, wydawane z polecenia weterynarza. Całość wydatków związanych z pokarmem nie wynosi zwykle więcej około 300 zł miesięcznie. Ponadto koń, jak każde zwierzę, wymaga systematycznego i obowiązkowego odrobaczania i szczepienia.

konie

Zabiegi te wykonuje się nie częściej niż dwukrotnie w skali roku, a ceny wynoszą ok. 60 zł za odrobaczanie i 80-120 zł za szczepienie. Trzeba liczyć się również z kwotami na ewentualne leczenie w momencie, gdy pupil podupadnie na zdrowiu. Zastanawiając się, ile kosztuje utrzymanie konia, nie można zapomnieć oczywiście o tym, że wymaga on wizyt u kowala – konieczne jest choćby werkowanie, czyli czynność odpowiedniego przycięcia i dostosowania kształtu jego kopyt.

Wykonuje się je co parę tygodni (mniej więcej co sześć), przy czym każdorazowo należy liczyć się w wydatkiem rzędu 100-150 złotych. Oczywiście koń potrzebuje także różnych zabiegów pielęgnacyjnych, do których niezbędne są odpowiednie narzędzie, akcesoria i kosmetyki. Chodzi tu m.in. o szczotki, pędzle, trymetry, grzebienie, gąbki, zgrzebła i gadżety do utrzymania porządku w stajni (grabie itp.). Należy również do całości doliczyć koszt prądu i wody.

Nie jest jednak trudno domyśleć się, że przecież nie każdy człowiek, który pragnie hodować takie zwierzę, dysponuje odpowiednim do jego życia miejscem. W takich sytuacjach trzeba po prostu znaleźć zwierzęciu stajnię, w której zamieszka. Lokum takie dość łatwo wynająć – pensjonaty dla koni to dziś coraz częściej spotykane miejsca. Tu jednak – co oczywiste – wydatki znacznie rosną. Można to porównać do człowieka, który sam na co dzień mieszka we własnym domu lub w hotelu – nie jest tajemnicą, że druga opcja to kilkukrotnie większe nakłady finansowe.

To, ile kosztuje utrzymanie konia w wynajmowanej stajni zależy przede wszystkim od renomy takiego miejsca, jego lokalizacji, a także standardu i wykupionych usług w ramach proponowanej oferty. Kwoty mogą więc wynosić zarówno 800 złotych, jak i 2600 złotych miesięcznie. W cenie znajdziemy nie tylko boks i wyżywienie, ale także pełną obsługę. Trzeba bowiem ponieść koszt tego, że ktoś naszego konia każdego dnia nakarmi, zadba o jego higienę oraz czystość stajni, a także – o czym nie można zapomnieć – wypuści na pastwisko, by ten miał odpowiednią dawkę ruchu.

ile kosztuje utrzymanie konia

Oprócz podstawowego pakietu można zazwyczaj poprosić również o dodatkowe usługi, czyli np. karuzelę, bonusowe wyjścia, większą dawkę siana, lepszy rodzaj ściółki, witaminy, marchewki itp. Zakres możliwości zależny jest od konkretnego miejsca, a zatem to, ile kosztuje utrzymanie konia w takim miejscu zależy także od decyzji właścicieli i tego, na jakie opcje się zdecydują. Ważne jednak, aby rozsądnie dobierać pensjonaty – zwierzę powinno czuć się przyjaźnie i komfortowo. Nie warto zatem umieszczać pupila w niesprawdzonym hotelu tylko ze względu na niższą cenę usług.

Posiadanie konia, oprócz kosztów związanych z jego utrzymaniem, wiąże się zazwyczaj również z wydatkami na sprzęt do jazdy. Niestety, tego typu akcesoria nie należą do najtańszych – ceny za cały niezbędny komplet mogą wynosić nawet parę tysięcy złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here