Od początku stycznia 2014 roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych. Kredytobiorca musi posiadac oszczędności pozwalające pokryć 5% wartości nieruchomości. To jednak dopiero początek bo stopniowo planowane są kolejne zmiany mające docelowo podnieść poziom wkładu własnego do 20%.

W rzeczywistości okazuje się, że jedynie 11 z 20 sprawdzonych banków gotowych jest udzielić kredytu hipotecznego na mieszkanie przy 5 % wkładzie własnym i wartości mieszkania powyżej 300 tysięcy złotych.

Z danych na luty 2014 wynika, że średnia marża przy tak niskim wkładzie własnym wynosi 1, 95%. Dodając do tego WIBOR otrzymujemy oprocentowanie średnie w wysokości 4, 66%

Spośród ofert kredytów w lutym 2014 roku najlepsze warunki proponował Eurobank z 1, 43% marżą na drugim miejscu uplasował się Bank pocztowy z marżą na poziomie 1, 75%. Pierwszą trójkę zamyka Bank Pekao z wynikiem 1, 89%.

Niestety uzyskanie tak niskiego oprocentowania kredytu wymaga równoległego skorzystania z innych ofert banku. W przypadku Banku Pekao wymagane jest jedynie utworzenie bezpłatnego Eurokonta oraz ubezpieczenie nieruchomości. Bank pocztowy wymaga natomiast założenia konta osobistego, karty debetowej lub kredytowej, wykupu pakietu ubezpieczeń oraz ubezpieczenia samej nieruchomości. W przypadku Eurobanku w celu obniżenia oprocentowania kredytu do poziomu 1, 43% wymagane jest założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR oraz wykup ubezpieczenia na życie. W przypadku rezygnacji z usług dodatkowych marża wzrasta o 0, 3% do poziomu 1, 73%

dominikum.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here