Lustro na wymiar – nowy wymiar lustra

Wiele wynalazków na przestrzeni wieków znacząco ewoluowało. Jednym z nich było także lustro, zwane wcześniej zwierciadłem. Choć sposób jego produkcji nie uległ w ostatnich latach zmianie, na rynku coraz popularniejsze stały się lustra na wymiar.

Zmiany i udoskonalenia

Historia świata pełna jest zmian. Zaczęliśmy od mieszkania w jaskiniach i smażenia mięsa na ognisku, przenieśliśmy się pod słomiany dach i gotowaliśmy w kotłach zwieszonych nad ogniem, by teraz mieszkać w betonowych blokach i przyrządzać dania na piecach indukcyjnych. To tylko jeden z wielu przykładów, jak ułatwialiśmy sobie życie. Jednak nie wszystkie wynalazki przeszły podobną drogę. Niektóre z nich wiele się nie zmieniły, jedynie były udoskonalane. Jednym z przykładów jest łuk, innym lustro.

Historia zwierciadła

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków, jakie wymyśliliśmy. Archeolodzy za zwierciadła uznają szlifowane kamienie pochodzące z epoki paleolitu. Jednak bardziej „współczesne” lustra pojawiły się dopiero w starożytności. Polerowano różne metale (m.in. srebro, ołów, brąz), które następnie stawiano w domach bogatszych obywateli. Choć już w I wieku naszej ery w Rzymie odkryli metodę wytwarzania luster szklanych, jednak nie weszła ona do użytku. Lustra ze szkła zaczęły podbijać Europę dopiero w XIII wieku, zaś upowszechniły się ponad 100 lat później. Przez wiele lat lustra robiono z użyciem rtęci i ołowiu i dopiero w połowie XIX wieku zastąpiło ją srebro, jednak ołów wciąż był wykorzystywany. Dopiero współczesne przepisy dotyczące ochrony środowiska wymusiły jego porzucenie.

Lustro na wymiar – kolejna ewolucja

Jednak przez te wszystkie wieki nie zmieniła się natomiast jedna rzecz – przeznaczenie lustra. Zwierciadła służyły do pokazywania odbicia 500 lat temu, jak i dziś. Lustro na wymiar także do tego służy. Jednak różni się nieco od „klasycznych” zwierciadeł. Przede wszystkim, najistotniejszą cechą odróżniającą je jest kwestia wielkości. Lustra dostępne w sklepach mają dość jednolite wymiary. Spotkamy m.in. 50×70, 60×60 czy 90×70. Jeżeli zaś chodzi o lustro na wymiar, to tutaj to my decydujemy, ile ma mieć ono centymetrów. Marzy nam się zwierciadło o szerokości 46 centymetrów i długości 97 centymetrów? Żaden problem. Wystarczy tylko złożyć odpowiednie zamówienie. Niekiedy zaś możemy nawet ustalić jego wymiary co do milimetra. Oprócz tego, to my ustalamy kolor tafli lustra oraz ramę, w jaką będzie wstawione. Jak widać, lustro na wymiar to krok do przodu w dziedzinie zwierciadeł. Nie tylko jest praktyczne, ale może również stanowić element dekoracji każdego pomieszczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here