Mech na ścianie – zobacz, dlaczego warto wpuścić las do pokoju

0
2711

Teoretycznie obecność mchu na ścianie mogłaby jeszcze kogoś dziwić, a wręcz wydawać się czymś niepożądanym. Tymczasem okazuje się, że mech na ścianie to absolutny hit, a wertykalne ogrody wypełniają coraz więcej przestrzeni mieszkalnych i biurowych. Mech potrafi zupełnie odmienić zwyczajne pomieszczenia, a przy tym znacząco wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie. Poniżej przybliżamy temat ewentualnej instalacji ścian z mchu oraz omawiamy największe zalety takiego rozwiązania. Sprawdź, czy taki pomysł do Ciebie przemawia i zadecyduj, czy chcesz wpuścić las do swojego pokoju bądź miejsca pracy!

Jak wprowadzić mech na swoją ścianę?

Wertykalne ogrody – tworzone czy to przy pomocy roślin doniczkowych, czy też mchu – to obecnie wiodący trend w aranżacji przestrzeni mieszkalnych i biurowych. Co ciekawe, panele porośnięte mchem instaluje się najczęściej w środku budynku. Jak sprawić sobie podobną, użyteczną ozdobę? Wystarczy zgłosić się do jednej z firm oferujących takie usługi i zamówić gotowy panel wyklejony dekoracyjnym mchem. Taki produkt przykleja się bezpośrednio do ściany, pozostawia się go samemu sobie, a później – przez całe lata – można go po prostu podziwiać.

Koszty takiej usługi nie należą do najtańszych, ale też nie są zbytnio wywindowane – w końcu produkcja ściany z mchu zajmuje sporo czasu, a także wymaga cierpliwości i niezwykłej dokładności. Mech, którym później ozdabia się panele, zbierany jest ręcznie. Później przychodzi pora na specjalistyczną obróbkę. Bez niej mech szybko straciłby swoje właściwości; tymczasem spreparowane, konserwowane przy użyciu gliceryny rośliny zachowują kolor, miękkości i strukturę przez bardzo długi czas. Wykonawcy mogą przykleić je do płyt MDF albo PCF, dzięki czemu później nabywcy są w stanie instalować je samodzielnie. Druga – rzadziej wybierana, ale wciąż dostępna opcja – to instalacja mchu bezpośrednio na wskazanej ścianie. Wówczas konieczne jest zaangażowanie w ten proceder fachowców.

Dobrze by było podjąć decyzję o konkretnym miejscu przymocowania mchu zanim zamówi się panel. Wówczas firma aranżacyjna jest w stanie zaprojektować płytę pod konkretne, podane jej wcześniej wymiary. Co do instalacji – można zamówić taką usługę u zajmujących się tym profesjonalistów, ale jeśli dotrą do nas gotowe płyty, można bez problemu zająć się tym samodzielnie. Montaż przebiega przy pomocy kleju montażowego i nie stwarza żadnych większych kłopotów – wręcz przeciwnie, przebiega sprawnie i gładko. Warto tylko pamiętać o obowiązku dokładnego oczyszczenia oraz zagruntowania wybranej ściany, zanim przystąpi się do przyklejania panelu.

Mech na ścianie – jaki gatunek wybrać?

Jeśli już zdecydujemy się na mchową ścianę, pozostaje nam jeszcze wybrać konkretny rodzaj mchu, którego użyjemy do ozdobienia wskazanej przestrzeni. Najczęściej zamawiany gatunkiem jest zwykły mech leśny – o wertykalnych ogrodach, które przypominają leśną ściółkę, można poczytać tutaj: www.4naturesystem.com/pl/mech-na-scianie-zielone-sciany-z-mchu. Zwykle klienci mogą wybierać pomiędzy pospolitym mchem płaskim a mchem kępkowym (poduszkowym), który tworzy charakterystyczne wybrzuszenia. Drugi popularny gatunek to niespotykany w polskich lasach, za to występujący w Skandynawii chrobotek reniferowy. Ma on odmienną, bardziej gąbczastą strukturę, a przez to daje zupełnie inny estetyczny efekt.

Nie musisz wcale decydować się na mech zielony – przykładowo chrobotek występuje w rozmaitych wersjach kolorystycznych, w tym w wariancie czerwonym, różowym, żółtym i niebieskim. Możliwości dekoracyjne są ogromne – możesz zamówić cały panel wyklejony mchem, ale też ścianę z efektem 3D albo mech ułożony w obraz, logo albo nawet cały napis!

4 największe zalety mchowej ściany

1) Pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie

Mech na ścianie wywiera na osoby przebywające w jego otoczeniu zbawienny wpływ. Działa odprężająco i uspokajająco, poprawia humor oraz jest w 100% bezpieczny, nawet dla alergików. Ponieważ nie przyciąga kurzu i pyłów oraz jest całkowicie naturalny (nie zawiera żadnych chemikaliów), sprawdzi się idealnie w domach ze zwierzętami albo małymi dziećmi.

2) Uczta dla zmysłów

Niezaprzeczalnym walorem mchowych ścian jest estetyka. Panele pokryte mchem nadają pomieszczeniom unikalny, baśniowy wygląd. Komponują się dobrze z każdym materiałem i wprowadzają do wnętrz życie, kolor i wyjątkową energię. Oczywiście cieszą nasze oczy (swoim pięknem oraz tym, że pozwalają im odpocząć, chociażby od komputera), ale też łechtają inne nasze zmysłu. Cudownie pachną lasem, są niezwykle miłe w dotyku, a do tego dbają o nasz zmysł słuchu, o czym za chwilę…

3) Lepsza akustyka

Mech na ścianie to doskonały sposób na wyciszenie pomieszczenia. Jego akustyczne właściwości docenią zwłaszcza mieszkańcy bloków i pracownicy biur. Taką ścianę można zamontować np. w sali konferencyjnej celem wyeliminowania nadbiegającego z zewnątrz hałasu, ale też zapewnienia większej dyskrecji.

4) Brak dodatkowych obowiązków

Mech na ścianie nie wymaga żadnej pielęgnacji! Nie trzeba go przycinać, podlewać ani w żaden sposób nawadniać. Mało tego – nadgorliwość w tym zakresie może się okazać tragiczna w skutkach. Jedyne, co trzeba robić, to dbać o utrzymanie wilgotności powietrza w przedziale od 40 do 60%, jest to jednak wartość charakterystyczna dla normalnych warunków pokojowych. Trzeba także pamiętać, aby obchodzić się ze ścianą bardzo delikatnie – dekoracyjny mech nie rośnie, a więc też nie odrasta!

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here