Polipy w nosie i gardle – jak powstają i jak je leczyć?
Polip jest rozrostem łagodnych błon śluzowych. Kształtem przypomina maczugę, składa się on z cienkiej nóżki, która zawiera wiązkę naczyń, oraz miękkie zgrubienie.
Polip powstaje przez rozwój stanu zapalnego. Polipy w nosie wiążą się ze zmianą barwy w głosie, najczęściej należą do niezłośliwych tworów, ale mogą nawracać podczas alergii. Do ich powstawania mogą przyczynić się nieleczone alergie, dym tytoniowy, lub obniżona odporność.
Natomiast polipy gardła można rozpoznać poprzez zauważenie suchości w gardle. Osobom chorym towarzyszy chrypa odbierająca głos, mogą pojawiać się również duszności.
Objawami polipów są również: wodnisty i ropny katar, utrudnione oddychanie, co wiąże się w dużej mierze oddychaniem przez usta, ciężko jest nam odróżnić pewne zapachy, zostaje zmieniona barwa głosu, która wygląda jakbyśmy mówili przez nos, są wyróżniane również bezdechy nocne podczas snu oraz nos staje się szerszy poprzez zniekształcenie go.
Leczenie polipów w nosie i gardle powinniśmy zacząć od podstawowej choroby. Najlepiej udać się do laryngologa, by mógł wykluczyć lub potwierdzić powstanie polipów. Wykonuje on je przy pomocy wziernika nosowego, z kolei stwierdzenie polipów gardła wykonuje poprzez badanie stroboskopowe krtani. W trakcie badania obserwuje się poprzez powiększenie jamy nosowo-gardłowej.
Leczenie polipów w nosie, które rozpoczęły się od alergii zaczynamy leczyć na podłożu alergicznym, by wyeliminować przyczynę powstającej alergii i zatamować jej rozwój. Stosowane są steroidy, jak również możliwy jest zabieg w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu powinniśmy wykonywać inhalacje.
Polipy gardła lub krtani wycinane są chirurgicznie ze względu na ich złośliwość. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien jak najmniej używać głosu, zrezygnować na pewien czas z dań gorących, oraz zimnych, ale też wyeliminować kawę, herbatę, ale również zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu. Powietrze na ten czas powinno być wilgotne w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

cowtoruniu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here