Prawo zamówień publicznych, czyli co?

Zamówienia publiczne to dość znany zwrot, jednak nie wszyscy wiedzą co dokładnie oznacza. Ich definicja jest bardzo prosta i mówi, że są one jedną z form dokonywania zakupu przez organy administracyjne.

Do czego potrzebne są zamówienia publiczne?

Wszystkiego na ich temat dowiemy się z dokumentu jakim jest prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 roku. Zamówienia te zostały stworzone by zadbać o przejrzystość wydatków wszystkich podmiotów publicznych. Przykładowo, gdy jakiś urząd chce wynająć zewnętrzną firmę do nagrania filmu edukacyjnego korzysta w tym celu właśnie z zamówienia publicznego. Należy przy tym wspomnieć, że nie wszystkie zamówienia publiczne podlegają temu prawu. Wyklucza się z nich między innymi niektóre zamówienia Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, związane z informacjami niejawnymi.

Różne formy

Warto wiedzieć, że zamówienia publiczne występują w różnych formach. Najbardziej popularne to przetargi nieograniczone (gdzie liczba kontrahentów nie jest niczym ograniczona), ograniczone (liczba kontrahentów jest wyznaczona), jednak nie są to wszystkie rodzaje. Kolejne to negocjacje z ogłoszeniem, to znaczy że do zgłaszania ofert dochodzi po negocjacjach z potencjalnymi kontrahentami, negocjacje bez ogłoszenia wyglądają podobnie jednak tu zamawiający sam decyduje do kogo wyśle zapytanie, dialog konkurencyjny bardzo podobny do wcześniej opisanych, jednak negocjacje zastępuje rozmowa, ostatnią formą są zamówienia z wolnej ręki. Co oznaczają? Podmiot zamawiający ma prawo do negocjacji tylko z wybranym przez siebie podmiotem. Przy okazji przetargów dobrze jest wiedzieć kim są poszczególne strony. Zamawiającym może być osoba fizyczna lub prawna a także jednostka organizacyjna, podobnie jest w przypadku wykonawcy.

Dzięki temu, że prawo zamówień publicznych  reguluje wiele ważnych kwestii coraz rzadziej zdarzają się różnego rodzaju zaniedbania i oszustwa. Firmy biorące udział w przetargu zawsze są informowane o jego formie i mają wgląd w najważniejsze informacje dotyczące zamówienia. Jasność przepisów i ich dokładny opis pozwala na odpowiednie zagospodarowanie publicznych pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here