Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna jest dzisiaj jedna z powszechniej występujących oraz popularniejszych dolegliwości, dlatego warto wcześniej wiedzieć, czy jest to schorzenie, jak się objawia, co jest jego przyczyną oraz, najważniejsze, w jaki sposób można sobie z nią poradzić.  Przepukliną nazywamy schorzenie, które tak naprawdę może przydarzyć się każdemu, a jego istota jest przemieszczenie się niejako środka jamy brzusznej poza miejsce, które wedle anatomii powinno zajmować. Głównie trzy grupy osób znajdują się w strefie ryzyka zachorowania, a są to osoby otyłe, starsze oraz wykonujące ciężką, fizyczną pracę. To schorzenie może jednak dotknąć zarówno kobiety ciężarne, jak i te,  które mają za sobą kilka porodów. Przepukliny mogą spodziewać się także osoby cierpiące na ataki kaszlu, szczególnie, gdy te mają związek z astma oskrzelową. Same objawy będą zależały od stopnia zaawansowania schorzenia, a często również od indywidualnego przypadku pacjenta.

Jakie rodzaje przepukliny można wyróżnić w medycynie?

Medycyna zna kilka rodzajów przepukliny brzusznej, nazywane i związane z konkretnymi partiami ciała. Możemy wyróżnić więc przepuklinę brzuszną udową, kresy białej, pachwinową, pępkową oraz pooperacyjną, pojawiającą się zawsze blisko miejsc, w których pozostały nam na ciele pooperacyjne blizny. Bez względu jednak na samo miejsce pojawienia się przepukliny, zespół pojawiających się objawów zwykle bywa bardzo podobny. Przede wszystkim w miejscu pojawienia się  przepukliny możemy znaleźć również niewielki i w dotyku miękki guz, który w pierwszych stadiach choroby można swobodnie wepchać z powrotem do miejsca, w jakim powinien się znajdować. Im bardziej choroba postępuje, tym mniej możliwe staje się takie rozwiązanie. Następnie pojawia się rodzaj ciągnięcia oraz pieczenia podczas dotykania oraz uciskania guza i takie same objawy można poczuć podczas przesuwania czy nawet „wkładania” guza w jego pierwotne miejsce.

jakie są powody występowania przepukliny brzusznej

Jeśli przytrafi nam się przepuklina, będziemy odczuwać w jej miejscu ból podczas wykonywania takich czynności, jak kaszlenie, podnoszenie ciężarów, napinanie mięśni, a także podczas wypróżniania się czy dłuższego siedzenia w jednej pozycji. Powierzchnia brzucha w tym czasie staje się bardziej wypukła, nie wszędzie zaś sama przepuklina jest widoczna. Możemy ją zaobserwować w przypadku przepukliny pępkowej, pooperacyjnej oraz pachwinowej. W im bardziej zaawansowanym stadium znajduje się choroba, tym więcej nieprzyjemnych objawów może się pojawić. Do listy można dopisać również wymioty czy wzdęcia oraz nudności. Efektem końcowym przepukliny jest całkowity brak możliwości wypróżniania się przez chorego czy oddawania gazów.

Jak przebiega leczenie przepukliny?

Przepuklina niestety nie nadaje się do leczenia farmakologicznego i do jej zwalczenia potrzebny jest zabieg operacyjny. Konieczne jest również stosowanie środków zachowawczych, takich jak unikanie przemęczania się, dużego wysiłku fizycznego czy stosowanie pasów przepuklinowych, co ma chronić przed pojawieniem się równie groźnych powikłań. Jeśli przepuklina zostanie zignorowana lub jej stan przejdzie w przewlekły stan zapalny, możliwości zrobienia z nią porządku szybko maleją, a sam zabieg jest utrudniony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here