Przepuklina brzuszna objawia się tym, że części narządów znajdujących się w jamie brzusznej, przesuwa się poza jej granicę. Z postępującym czasem do przodu, przepuklina brzuszna może się powiększyć a jej objawy narastać.
Przepuklina brzuszna – przyczyny objawy sposoby postępowania.
Przepuklina powstaje, gdy narządy, które znajdują się w jamie brzusznej przemieszczają się poza jej granice. Ten problem najczęściej dotyka między innymi osoby, które są otyłe. Mężczyzn, którzy mają problem z oddawaniem moczu spowodowany przerostem prostaty, kobiety w ciąży czy osoby, które wykonują ciężka pracę fizyczną. Jeżeli chodzi o przepuklinę ryzyko pojawienia się wzrasta u osób starszych, kobiet, które miały już kilka porodów. U astmatyków i innych chorych, którzy zmagają się z innymi chorobami, które są połączone z intensywnymi atakami kaszlu.
Najczęściej występującymi przyczynami są wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych. Inne czynniki, które wpływają na zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych są złe nawyki żywieniowe, palenie papierosów. Podczas podnoszenia ciężarów może dojść do nacisku okolic brzucha co może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz brzusznego.
Przepuklina brzuszna objawia się elastycznym uwypukleniem. Najczęściej takie uwypuklenie występuję w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Takie uwypuklenie ma postać twardego i napiętego guzika. Niestety nie możemy go cofnąć do środka.
Kolejnym objawem może być ból. Może on nasilać się przy kaszlu i podczas parcia. Wraz z rozwojem przepukliny, mogą pojawić się kolejne objawy. Takie jak wzdęcia, nudności i wymioty.
Leczenie przepukliny brzusznej niestety nie obędzie się bez konieczności operacji chirurgicznej. W tej chwili występują dwie metody leczenia operacyjnego.
Pierwszą jest leczenie tradycyjne. Stosuje się ją w przypadku małych przepuklin. Podczas takiej operacji chirurg usuwa przepuklinę i zszywa brzegi ubytku.
Drugą metodą jest leczenie laparoskopowe. Za pomocą cienkiej igły wprowadza się do jamy brzusznej laparoskop. Następnie przez małe cięcia wprowadza się narzędzia, które pozwalają na usunięcie przepukliny i wprowadzenie siatki w miejsce ubytku powłok jamy brzusznej.

mordewind.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here