Przypalone żelazko - sposoby na jego czyszczenie

Chwila nieuwagi przy prasowaniu może zakończyć się przypaleniem żelazka. Zabrudzona stopa może uszkodzić nasze ubrania i nie prasuje już tak dobrze jak kiedyś. Czy konieczna jest wymiana żelazka na nowe? Na szczęście istnieją proste metody na pozbycie się przypaleń.
W sklepach dostępne są preparaty w formie płynów lub sztyftów, kupując je należy zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest stopa żelazka. Nie ma jednak potrzeby inwestowania w specjalne środki, ponieważ istnieje kilka prostych, domowych metod na pozbycie się spalenizny. Czym wyczyścić przypalone żelazko? Żelazko ze stopą ceramiczną można wyczyścić octem lub sokiem z cytryny. Nasączamy nim ściereczkę, a następnie cierpliwie pocieramy stopę żelazka. Metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku niewielkich przypaleń. Jeśli stopa uległa silnemu zabrudzeniu, konieczne może być użycie środka chemicznego przeznaczonego do ceramiki. Przed czyszczeniem można użyć specjalnego skrobaka, który przygotuje żelazko do dalszego czyszczenia. Oczywiście czynność tą należy wykonać delikatnie.
Żelazko ze stopą pokrytą stalą nie powinno być czyszczone skrobakiem, gdyż jest to materiał podatny na zarysowania. Do czyszczenia użyjmy szmatki namoczonej w wodzie z drobnoziarnistą solą.
Czym wyczyścić przypalone żelazko ze stopą teflonową? Tego rodzaju powierzchnię można wyczyścić na przykład octem, który nanosimy na miękką szmatkę lub wacik. Dość skutecznym sposobem jest też prasowanie kuchennej folii aluminiowej, na której pozostają uporczywe zabrudzenia.
Żelazko można wyczyścić też za pomocą świecy owiniętej w cienki materiał. Tłuste ślady po świecy usuwa się następnie papierowym ręcznikiem. Jest to jednak czynność żmudna i pracochłonna.
Pamiętaj, że żelazko wymaga regularnego czyszczenia. Ma ono kontakt z naszą odzieżą, a także z kamieniem pochodzącym z wody, który ma wpływ na jego sprawność. Żelazko powinno wiec być utrzymywane w czystości. Nie czekaj, aż zabrudzenia będą widoczne i regularnie oczyszczaj stopę i zbiornik na wodę, co sprawi, że pozbędziesz się kamienia, a żelazko będzie służyć przez długie lata.

inwestycjawkadry.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here