Rozpuszczalniki organiczne – jakie rodzaje są stosowane w życiu codziennym?

Jest ich tak wiele, że za każdym razem moglibyśmy sięgać po inny. Sprawdzą się nie tylko do rozcieńczania farb, ale i usuwania lakieru czy zmywania paznokci. Jakie rozpuszczalniki używamy najczęściej?

Jaka jest definicja rozpuszczalnika?

Rozpuszczalnik to substancja lub mieszanina substancji mająca zdolność rozpuszczania innych związków. W języku potocznym często używamy zamiennie zwrotu „rozcieńczalnik”, chociaż nie do końca jest to poprawne. Nie każdy rozcieńczalnik jest bowiem rozpuszczalnikiem. Co ciekawe, najbardziej znaną i powszechnie używaną substancją jest woda. Poza nią istnieje wiele chemicznych produktów o zróżnicowanych właściwościach. Dlatego jesteśmy w stanie wybrać substancję idealną do naszych potrzeb.

Rozpuszczalnik uniwersalny czy dedykowany?

W każdym domu powinna znajdować się chociaż jedna butelka rozpuszczalnika uniwersalnego. To substancja, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Rozpuszczalnik uniwersalny ma jeden z najbardziej skomplikowanych składów chemicznych. Tworzą go chociażby aceton czy toluen. Poradzi sobie z większością typu farb, w tym ftalowych, poliwinylowch, chlorokauczukowych, czy chemoutwardzalnych. Efekt końcowy może jednak nie być tak dobry jak w przypadku zastosowania rozpuszczalników specjalistycznych. Sprawdzają się one w konkretnych przypadkach, dzięki czemu gwarantują lepszą skuteczność. Do takich rozpuszczalników zaliczamy chociażby benzynę ekstrakcyjną. Nie jest ona całkowicie przezroczysta, dlatego nie sprawdzi się do rozcieńczania farb. Wykorzystuje się ją za to do zmywania i odtłuszczania powierzchni, gdyż doskonale rozpuszcza zanieczyszczenia organiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że benzyna ekstrakcyjna może rozpuścić plastik i doprowadzić do zmatowienia materiału.

Rozpuszczalniki organiczne do lakierów

Kolejną grupą są rozpuszczalniki organiczne do lakierów. Nie brakuje oczywiście preparatu ogólnego przeznaczenia, który sprawdzi się podczas pracy z różnymi rodzajami lakierów. Wersje dedykowane są bardziej skuteczne i warto z nich korzystać, gdy mamy pewność, na jaki lakier chcemy je zastosować. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Producenci oferują rozpuszczalniki ftalowo-karbamidowe, ftalowe, czy nitro. Drugi z wymienionych typów jest stosowany w motoryzacji, gdyż sprawdza się w pracy z farbami antykorozyjnymi. Na rynku nie brakuje także rozpuszczalników chlorokauczukowych i epoksydowych. Te ostatnie są skuteczne w usuwaniu farb dwuskładnikowych. Rozpuszczalniki organiczne sprawdzą się także podczas prac budowlanych czy remontowych. Z ich zakupem nie będziemy mieli najmniejszych problemów. Co więcej, istnieje także możliwość stworzenia rozpuszczalnika na życzenie klienta. W tym celu miesza się kilka rodzajów wedle określonych proporcji. Pozwala to uzyskać substancję o jeszcze silniejszych właściwościach. Dzięki temu tego rodzaju rozpuszczalniki organiczne są chętnie wybierane przez klientów do zadań specjalnych. Warto więc pamiętać o takiej możliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here