Stres

Stres towarzyszy każdemu z nas i mogłoby się wydawać, że jest naturalnym elementem naszego życia. W pewien sposób tak właśnie jest. Nie znaczy to jednak, że nigdy nie stanowi problemu. Wręcz przeciwnie coraz częściej przewlekły stres, jaki spowodowany jest przez współczesny tryb życia, nie pozwala nam na szczęśliwe funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu.

Stres, czyli naturalna odpowiedź naszego organizmu na trudne sytuacje

Zacznijmy od tego, że faktycznie stres jest naturalną reakcją organizmu na różnego rodzaju wyzwania i wydarzenia. Jest często pierwszym sygnałem do działania i już u ludzi pierwotnych występował jako sygnał ostrzegawczy. Mówił: “uciekaj, albo walcz!” i tak jest do dzisiaj. Jednak obecnie, ze względu na ciągłe napięcie i nadmierną ilość wyzwań, może przyjmować kształt niezdrowego, chronicznego stresu.

Chroniczny stres

Chroniczny stres jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszego świata. Zazwyczaj nie musimy już walczyć z jasnymi zagrożeniami, które pojawiają się i znikają. Nie spotykamy się z niebezpiecznymi zwierzętami (zazwyczaj), a nasze życie stosunkowo rzadko jest zagrożone. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie stajemy przed poważnymi wyzwaniami. Wręcz przeciwnie. Źródłem dzisiejszych zagrożeń jest z pozoru zwyczajne życie i pojawiające się w nim problemy, jak deadline’y, wyścig szczurów w szkole i w pracy lub konflikty, które trudno rozwiązać.

Chroniczny stres to stan przewlekłego pobudzenia organizmu do działania: walki albo ucieczki. Pojawia się na skutek różnych bodźców, które spotykamy na każdym kroku, ale w przeciwieństwie do krótkotrwałego, ratującego życie stresu w nagłej sytuacji, stres chroniczny nie jest pomocny. Staje się obciążeniem dla naszego organizmu zamiast wspomagać w przetrwaniu.

Efekty chronicznego stresu

Wiedząc o tym wszystkim, nikt chyba nie będzie zaskoczony faktem, że chroniczny stres przekłada się na liczne choroby i problemy. Prowadzi do całkowitego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Może powodować zwolnienie metabolizmu przy jednoczesnym kompulsywnym objadaniu się. Może też stać się przyczyną problemów z układem odpornościowym i krwionośnym, a także negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Co równie ważne, chroniczny stres źle wpływa na ludzki układ nerwowy. Odpowiada za jego stałe pobudzenie, a to z kolei prowadzi do nadmiernego wyeksploatowania naszych zasobów. Pojawiają się chroniczne zmęczenie, brak wiary we własne siły, przytłoczenie czy wypalenie zawodowe. Te z kolei mogą prowadzić do tak groźnych chorób, jak depresja.

Leczenie stresu. Czy jest konieczne i jak przebiega?

W przypadku leczenie stresu niezwykle ważna jest psychoterapia, która pozwala nam uporać się z dręczącymi myślami o zagrożeniu. Uspokaja reakcje, które doprowadzały do narastania stresu, czyli przede wszystkim myśli i wewnętrzne przekonania oraz oceny, które mogą postrzegać nawet normalne sytuacje jako zagrażające. Zmiana tych psychicznych reakcji może pomóc w redukcji stresu.

Jeśli samodzielna psychoterapia nie wystarcza, leczenie stresu może wymagać podania środków farmaceutycznych. Dlatego w takich przypadkach leczenie stresu musi być prowadzone pod kontrolą psychiatry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here