Świadectwo pracy jest wydawane przez pracodawców, tylko w wypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Obowiązek wydania świadectwa dotyczy wszystkich pracodawców bez względu na sposób i tryb rozwiązania umowy o pracę. Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie tego świadectwa, jeżeli świadectwo nie będzie zgodne ze stanem faktycznym jaki miał miejsce podczas pracy u tego pracodawcy.
Takie świadectwo pracy zawiera między innymi:
– zajmowane przez pracownika stanowisko lub pełnione funkcje
– tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy
– okres wykorzystanego urlopu wychowawczego lub wypoczynkowego
– informacje o wynagrodzeniu i inne.
Opinia jaką wyda pracodawca może być pozytywna lub negatywna. Jednak na opinię nie może mieć wpływu to jakie stosunki pracownik miał z pracodawcą opinia powinna być obiektywna i sprawiedliwa. Nawet jeśli pracownik i pracodawca nie „przepadli za sobą” to pracodawca nie może wydać na tej podstawie negatywnej opinii jeśli pracownik dobrze wykonywał swoje obowiązki. Świadectwo pracy sporządzane jest na papierze bez nadruku i poprawnie sporządzone powinno zawierać następujące elementy:
– nazwę i adres instytucji lub osoby wystawiającej opinię
– miejscowość i datę
– na środku wyraz „opinia”
– treść w układzie blokowym
– podpis lub pieczątka osoby sporządzającej opinię.
Świadectwo pracy jest ważnym elementem wpływającym w znaczącym stopniu na nasze zatrudnienie. Przyszły pracodawca chce wiedzieć, dlaczego już nie jesteśmy zatrudnieni u „starego” pracodawcy i z kim będzie miał do czynienia czego może się spodziewać i co najważniejsze czy może być w 100% pewny i spokojny o nowego pracownika czy nie został on z poprzedniej pracy wyrzucony np. za picie, kradzież czy niestawianie się w miejscu pracy itp. Są to ważne informacje, które mogą wpłynąć na decyzję przyszłego pracodawcy.

akademiarozwojubiznesu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInteligencja jest seksowna
Następny artykułEkonomia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here