Jak wyglądają podatki w Anglii?

Osoby zamierzające podjąć pracę w Anglii lub prowadzić tam działalność gospodarczą, powinny zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami podatkowymi. Są one znacznie korzystniejsze niż w naszym kraju.

Podatek od osób fizycznych.

Każda osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu. Obecnie stawka podatku wynosi 20%. Wydaje się to dużo, jednak biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, szybko zmienimy zdanie. Do osiągnięcia dochodu w wysokości 11,850 tys. funtów, nie opłaca się żadnych podatków. Dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, dającej około 57 tysięcy zł, odprowadza się podatek.  Osoba, której dochód nie przekroczy 8425 GBP rocznie, nie odprowadza też składek na ubezpieczenie społeczne. W tym czasie podatnik podlega ubezpieczeniu, a okres ten wlicza się do emerytury, jako nieskładkowy. Po jej przekroczeniu, aż do osiągnięcia dochodów nieprzekraczających kwoty wolnej od podatku, opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne. Wynoszą one 300 zł miesięcznie. Prawo podatkowe w UK traktuje wszystkich podatników równo, bez względu na to, jaki dochód osiągają. Kwota wolna od podatku jest taka sama dla wszystkich. Osoby, które osiągają dochody od 11 850 do 46 350 GBP, płacą 20% podatku. Zarabiający w granicach 46 351 – 150 000 GBP, aż 40%, a po przekroczeniu 45%. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii zapowiada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12500 funtów i progów podatkowych, od roku 2020.

Jak jest naliczany podatek w UK?

Obliczanie należnego podatku w Anglii, wygląda inaczej niż w Polsce. Gdy dochód podatnika przekroczy kwotę wolną od podatku, płaci on podatek wyłącznie od tej części, która ją przekracza. Analogicznie obowiązuje to także pozostałe progi podatkowe. Osoby w związkach, mogą przenieść część przysługującej sobie kwoty wolnej od podatku na partnera, który zarabia mniej. Jednak nie może to przekraczać 1500 funtów. Osobom płacącym alimenty na małżonka lub dzieci, przysługuje ulga podatkowa. Szereg ulg sprzyja zarabianiu, tym bardziej, że rozliczenia podatkowe nie wiążą się z niejasnymi przepisami i biurokracją.

Podatki a spółka LTD.

Dyrektora spółki LTD dotyczą te same zasady podatkowe, co osoby fizyczne. Jednak prowadząc spółkę, łatwiej jest uniknąć przekroczenia progu kwoty wolnej od podatku. Spółka może zatrudniać kilku dyrektorów. To od ich pensji odprowadza się podatki. Dochód spółki podzielony na wiele pensji, znacznie zmniejsza ryzyko przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Dyrektorami mogą być członkowie rodziny. Nadchodzący Brexit sprawił, że polityka Wielkiej Brytanii dąży do przyciągnięcia przedsiębiorców, dlatego planowane jest obniżenie podatku dla osób prawnych do 17%. Ma to nastąpić do 2020 roku. Prowadzenie spółki LTD jest proste, gdyż przepisy podatkowe są przejrzyste i korzystne dla rozwoju działalności gospodarczej.

Brytyjski rząd w przeciwieństwie do pozostałych państw w Europie, zmniejsza obciążenia podatkowe. HMRC- odpowiednik naszego urzędu skarbowego, każdego roku podnosi kwotę wolną od podatku. Biorąc pod uwagę to, że już teraz można tam osiągnąć około 57 000 tysięcy złotych nieopodatkowanych dochodów, jest to bardzo korzystne dla podatnika.

Skontaktuj się z https://taxangels.pl i poznaj więcej korzyści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here