Hodowla i pielęgnacja rozmaitych gatunków drzewek bonsai, od karłowatych dębów po grubosze, zwane drzewkami szczęścia, to ponadtysiącletnia tradycja w krajach Orientu, przede wszystkim w Japonii. W dobie globalizacji i internetu, fascynacja drzewkami bonsai dotarła także do Polski i wielu pasjonatów ogrodnictwa, a także osoby zainteresowane kulturą Japonii, feng shui czy po prostu miłośnicy pięknych roślin doniczkowych szukają informacji na temat hodowli drzewek bonsai.
W takim razie jak dbać o drzewko bonsai?
Po pierwsze, należy zastanowić się dokładnie, jakim gatunkiem rośliny chcemy się zainteresować. Roślina taka jak grubosz wymaga przede wszystkim słońca – inne drzewka będą miały mniejsze lub większe zapotrzebowanie na składniki mineralne, różne rodzaje gleb i glinek czy Ph wody, którą je podlewamy.
Aby dokładnie zorientować się w temacie i nie popełnić błędu, najlepiej przed zakupem swojego pierwszego drzewka skontaktować się z profesjonalnym sprzedawcą lub zaczerpnąć porady w sklepie internetowym, w którym kupujemy nasze drzewko. Mamy wtedy gwarancję, że osoby, które pytamy o opinię, mają największą wiedzę o tym, jak dbać o drzewko bonsai tak, żeby w przyszłości odwdzięczyło się nam pięknym kształtem i radością dla oka.
Każde drzewko bonsai będzie prędzej czy później potrzebowało strzyżenia, modyfikacji kształty za pomocą drutów czy pielęgnacji liści. Są do tego przeznaczone odpowiednie akcesoria, które często możemy nabyć w tym samym miejscu, gdzie kupiliśmy nasze pierwsze drzewko.
Kiedy przyjdzie czas na pierwsze własnoręczne strzyżenie, warto posłużyć się filmem z instruktażem, gdzie możemy na własne oczy zobaczyć, jak prawidłowo wykonać cięcie tak, żeby nie zaszkodzić naszemu drzewku.
Mimo specyficznej i często czasochłonnej pielęgnacji, powinniśmy pamiętać o tym, że nasze drzewka to wciąż żywe rośliny i nawet najstaranniejsze cięcie nie pomoże, jeśli naszemu drzewku zabraknie podstawowych składników, takich jak odpowiednie nasłonecznienie, temperatura i woda.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here