Ekstrakcja zęba to zabieg, który każdemu kojarzy się z nieprzyjemną wizytą w gabinecie dentystycznym. Jest to bowiem działanie zaliczane do leczenia w ramach chirurgii stomatologicznej. A co za tym idzie, jest to ostateczność, wykonywana w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości medycznej, by uratować zajęty przez próchnicę ząb. O czym musimy pamiętać, gdy czeka nas ekstrakcja zęba? O czym powinniśmy poinformować dentystę? I jak zachować się przed i po wykonanym zabiegu?
Przed planowanym zabiegiem powinniśmy zapoznać się z listą przeciwwskazań. W związku z tym, że ekstrakcja wykonywana jest wewnątrz jamy ustnej, istotną sprawą są choroby, które dotyczą właśnie tego obszaru: szczękościsk, owrzodzenie jamy ustnej, a także opryszczka. Prócz tego, musimy pamiętać, by poinformować dentystę o istotnych i często poważnych chorobach naszego organizmu, jak: nowotwory, choroby serca, nadciśnienie, białaczka, choroby nerek i wątroby. Ma to bowiem wpływ na przebieg zabiegu oraz dobór znieczulenia i metod działania. Najważniejsza, nie tylko dla naszego zdrowia ale przede wszystkim dla ochrony personelu oraz innych pacjentów, jest wiedza związana z posiadanymi chorobami zakaźnymi. Dentysta to lekarz, który ma nam nieść pomoc, dlatego warto w przeprowadzanym przez niego wywiadzie być szczerym w każdej ważnej kwestii naszego zdrowia.
Aby zabieg był wykonany w sposób bezpieczny a nasz stan regeneracji przebiegał bez powikłań, warto wybrać profesjonalną Klinikę Stomatologiczną (primadent.pl). W takim miejscu podczas pierwszej, bezpłatnej wizyty otrzymamy szereg informacji w kwestii problemów stomatologicznych, sposobów na ich leczenie a także skutecznych metod, dzięki którym zapewnimy sobie piękny i zdrowy uśmiech.
Regeneracja po usunięciu zęba trwa zazwyczaj kilka dni i powinna być okresem, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na dietę, by nie podrażniała swoją konsystencją miejsca po usunięciu zęba. W sposób delikatny powinniśmy się zachowywać również w trakcie szczotkowania oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdy niepokojący objaw pojawiający się w miejscu przeprowadzonej ekstrakcji (krwawienie) lub świadczący o pogorszeniu stanu zdrowia i kondycji organizmu (gorączka) należy zgłaszać lekarzowi.