Masz do dyspozycji pustką kartkę formatu A4 i długopis. Wydaje się, że nakreślenie krótkiego życiorysu biznesowego to prosta sprawa. Część z nas mimo posiadania bogatego doświadczenia, wysokich kwalifikacji i umiejętności nadal ma problemy ze zredagowaniem poprawnego CV. Warto pamiętać, że zbyt wysoki staż pracy też może stanowić nie lada problem. Zamieszczenie kilkunastu lat pracy na jednej stronie może być trudne w realizacji, a przecież zbyt długiego życiorysu nie będzie chciał przeczytać żaden z potencjalnych pracodawców.
Podstawowe błędy w CV
W CV nie chodzi przecież o to, abyś na kilku kartkach wypisał wszystkie zajmowane do dziś stanowiska, lecz te, które mogą mieć znaczenie w przyszłym miejscu pracy. Aplikanci popełniają częste błędy także w samym języku. Staraj się unikać branżowego żargonu, a już z całą pewnością wykreśl nowomowę i styl urzędniczy. Praca to nie urząd miasta, ani ZUS. Pisz jasno, czytelnie i na temat.
Pracodawcy podkreślają także, że niechętnie przyglądają się dokumentom o z niekształconej formie. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim CV wysyłane drogą elektroniczną, gdzie źle dobrany format pliku wiąże się z wykreśleniem Ciebie z listy kandydatów. Zadbaj o profesjonalne i uniwersalne formy. Najlepiej, jeśli całą swoją aplikację zawrzesz w jednym, dwóch plikach. pdf. Pamiętaj, że podawanie nieprawdziwych informacji także niejako dyskwalifikuje Cię na przedbiegach. Nietrudno udowodnić sobie i wszystkim w firmie, że to co napisałeś w CV nie jest prawdą, a biegłą obsługę pakietu MS Office znasz tylko na papierze.
Zwróć uwagę także na list motywacyjny
Odrzucenie dokumentów przez pracodawcę następuje często także po zajrzeniu do listu motywacyjnego. Pamiętaj, że ten w przeciwieństwie do często uniwersalnego CV musi mieć charakter indywidualny i być opracowany z myślą o konkretnym stanowisku pracy. Odpuść sobie szablony znalezione w Internecie. Doceń czas osoby, która będzie czytała Twoje pismo.