Decyzja o wzięciu kredytu do łatwych nie należy, dlatego też warto się do niej kompleksowo przygotować. Kredyt nie będzie kulą u nogi i pozwoli nam spokojnie spać tylko wtedy, gdy będzie przemyślany. Bazowanie jedynie na niepewnej i mało precyzyjnej informacji na temat swoich przychodów nie jest najlepszą strategią. Zanim złożysz swój podpis na umowie kredytowej, sprawdź 3 rzeczy, które musisz zrobić przed wizytą w banku.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Jeśli chcesz wziąć kredyt najpierw musisz ocenić swoją zdolność kredytową. Bank musi stwierdzić, że klient we wskazanym w umowie czasie spłaci swoje zobowiązanie, a więc kapitał i naliczone od niego przez cały okres kredytowania odsetki. Na podstawie Twoich dochodów i aktualnych zobowiązań bank tworzy profil kredytobiorcy. Nie bądź zaskoczony, gdy doradca bankowy zapyta Cię o liczbę osób w gospodarstwie domowym, wydatki na prąd czy czynsz, a nawet posiadany samochód. To wszystko ma służyć dokładnej ocenie Twojej zdolności kredytowej. Przed wizytą w banku możesz też skorzystać z kalkulatorów i porównywarek kredytowych. Jeśli planujesz na przykład zakup samochodu, wówczas z łatwością ranking kredytów samochodowych można sprawdzić w www.lowcakredytow.pl. Pamiętaj, że uzyskany wynik jest tylko podpowiedzią i nie możesz brać go za pewnik.

Złóż wniosek kredytowy w kilku bankach

Decydując się na kredyt nie ograniczaj sie do jednego banku i złóż wniosek kredytowy w kilku miejscach. W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko pole do manewru, ale też unikniesz wielu rozczarowań. Banki mają prawo odmówić przyznania kredyt, nawet w przypadku posiadania zdolności kredytowej. Co więcej, proces ubiegania się o kredyt jest czasochłonny, dlatego lepiej rozpocząć procedurę w kilku bankach jednocześnie. Jednak zanim wybierzesz bank, zrób kompleksowe rozeznanie na temat czasu spłaty, oprocentowania, wysokości raty. Istnieje wiele porównywarek internetowych, które przyjdą Ci z pomocą. Pamiętaj też, że ranking kredytów hipotecznych można sprawdzić w www.lowcakredytow.pl.

Uzbieraj wkład własny

Obecnie, aby wziąć kredyt należy dysponować blisko 20% wkładem własnym. Wiele osób zapomina, że bez tego kredytu nie otrzymają. Warto pomyśleć o swoich wydatkach i dobrze je przemyśleć. Zaplanuj swój domowy budżet, nie wydawaj pieniędzy pod wpływem impulsu, a na zakupy wybieraj się z przygotowaną listą. Na bieżąco spisuj i analizuj swoje wydatki. Ciekawym pomysłem jest też sporządzenie listy najważniejszych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych dwunastu miesiącach. Im bardziej konkretne, tym łatwiej będzie je zrealizować. Kiedy wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania, uzbieranie wkładu własnego nie powinno sprawić wielkiej trudności. Jest to oczywiście długofalowy proces, jednak zaowocuje on krótszym okres kredytowania, albo niższą ratą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here