Testosteron to podstawowy i najważniejszy męski hormon płciowy. Kojarzy nam się z kwintesencją prawdziwego mężczyzny. Od jego poziomu w organizmie zależy budowa ciała, poziom libido, owłosienie i zarost mężczyzny. Istnieje wiele produktów, których spożywanie może znacznie obniżyć jego poziom w organizmie.
Za co odpowiada testosteron?
Testosteron jest niezwykle ważnym hormonem każdego mężczyzny. Jego zaniżony poziom może być przyczyną bezpłodności i braku ochoty na seks. Co więcej powszechnie wiadomo, że testosteron kreuje osobowość emocjonalną mężczyzn – im go więcej, tym większa męskość, śmiałość i poczucie własnej wartości. Dzięki obecności odpowiedniej ilości testosteronu zwiększa się objętość i siła mięśni mężczyzny.
Co obniża poziom testosteronu?
Istnieje kilka czynników, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do obniżenia testosteronu w ciele mężczyzny. Na niektóre z nich mamy wpływ, na niektóre nie, oto kilka przykładów. Uciekający czas jest najgorszym wrogiem każdego prawdziwego mężczyzny. Wraz z upływem lat poziom testosteronu systematycznie obniża się – stanowi to analogiczną sytuację dla damskiej menopauzy, która niweluje poziom damskich estrogenów. Można temu zaradzić jedynie za pomocą specjalnej kuracji hormonalnej, na którą wciąż jeszcze decyduje się niewielu mężczyzn, gdyż jest to terapia prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, którego przecież panowie tak zawzięcie unikają. Szybkie tempo życia, brak snu i ciągle towarzyszący nam stres również wpływają na obniżenie testosteronu. Dzieje się tak dlatego, gdyż pod wpływem przemęczenia organizm mężczyzny produkuje zbyt duże ilości kortyzolu, który zabija testosteron. Niewłaściwa dieta również należy do czynników, które negatywnie oddziałują na poziom testosteronu u mężczyzn. Okazuje się, że największym wrogiem jest nic innego jak uwielbiane przez panów mięso! Nadmiar zwierzęcego tłuszczu w męskim organizmie zmniejsza poziom hormonu powodując przy tym zanik popędu seksualnego. Najnowsze badania wykazują również, że chmiel, który jest dominującym składnikiem piwa w podobnym stopniu, jak mięso nie sprzyja utrzymaniu męskości. Okazuje się również, że dyscypliny sportów zaliczane do dyscyplin aerobowych, takie jak kolarstwo, biegi, czy pływanie, przyczyniają się do obniżenia męskiego hormonu w organizmie. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń i przeforsowywanie organizmu również znajduje się na czarnej liście wrogów wysokiego testosteronu.
Skutki zbyt niskiego poziomu testosteronu
Zbyt niski poziom męskiego hormonu niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Niedobór testosteronu przyczynia się do utraty tkanki mięśniowej, przybierania na wadze oraz zmniejszenia gęstości kości. Nie należy tego bagatelizować i najlepiej udać się prosto do lekarza. Co więcej mężczyźni mogą odczuwać wahania nastroju, problemy z koncentracją, osłabienie własnej wartości i poczucia męskości jak i odczuwać notoryczne zmęczenie. Konsekwencją niskiej ilości testosteronu u mężczyzn, która jest dostrzegalna gołym okiem, jest tendencja do szybkiego wypadania włosów.