W lecie bardzo łatwo o piękną brazylijską opaleniznę. Podnosi się nasze samopoczucie i chcemy więcej słońca. Niestety promieniowanie UV, na które jesteśmy wówczas narażeni może doprowadzić do wielu przykrych i długotrwałych konsekwencji.
Udar słoneczny – groźny skutek przegrzania organizmu, objawia się skurczami mięśni, to pierwszy sygnał, aby zejść ze słońca. Potem będzie tylko gorzej, silny ból i zawroty głowy, nudności, zmęczenie, wymioty.
Długotrwałe przebywanie na słońcu może wysłać nas do szpitala nawet na tydzień, aby się przed nim chronić nie należy siedzieć na słońcu dłużej niż 10 – 20 minut. Po takiej kąpieli słonecznej chociaż na chwilę schowajmy się w cieniu. Jednak, gdy niestety dochodzi do objawów trzeba jak najszybciej zacząć się stopniowo schładzać, najlepiej zimnymi okładami.
Równie ważną kwestią podczas letnich upałów jest ochrona oczu, które również można uszkodzić. Podstawy pielęgnacji i ochrony oczu podczas ekspozycji na słońce to przede wszystkim dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej takie, które odbijają światło oraz chronią nasze oczy z oznaczeniem CE, a nie tylko te, które dają złudne uczucie przyciemnienia widoczności.
Może także wystąpić uczulenie na promienie słoneczne. Uczulenie na słońce – rozpoznawanie alergii na słońce występuje, gdy orientujemy się, że na naszym ciele pojawiają się czerwone plamki z małymi bąblami. Mogą się one pojawić już od kilku minut wystawienia ciała na promieniowanie UV. Najlepiej z pierwszymi objawami udać się do dermatologa, unikanie słońca i kremy z filtrem nie dadzą długofalowego rezultatu. Uczulenie jest schorzeniem, a każdą chorobę trzeba leczyć.