Wiele lat temu rolnictwo należało do prac bardzo męczących i wymagających dużego zaangażowania. Rolnicy pracowali cały rodzinami i spędzali cały swój czas na polach oraz w swoich gospodarstwach. Działalność rolna była głównie oparta na pracy przy pomocy zwierząt oraz siły własnych rąk.
Współcześnie rolnictwo zostało bardzo mocno rozwinięte, stale pojawiają się nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze. Oparte są na innowacyjnych technologiach, które pozwalają rolnikom zminimalizować ich wysiłek i zwiększyć wydajność pracy. Zaoranie pola, czy też jego zasiew obecnie jest przyjemnym i mało czasochłonnym zajęciem w porównaniu do odległych czasów.
Aktualnie każde gospodarstwo rolne prowadzone w Polsce korzysta z przeróżnych maszyn rolniczych. Największym uznaniem oczywiście cieszy się tradycyjny ciągnik rolniczy. Ma on szerokie zastosowanie i jest wykorzystywany do przeróżnych prac. Ciągnik rolniczy zamiennie nazywany jest traktorem, to pojazd mechaniczny zdolny do przemieszczania maszyn i pojazdów nie posiadających własnego napędu. Pierwotne ciągniki doskonale zastąpiły i dalej przejmują obowiązki pracy niegdyś wykonywanej przez zwierzęta. Ciągnik rolniczy można łączyć z różnymi innymi urządzeniami, dzięki zastosowaniu trójpunktowego układu zawieszenia. Współpraca ciągnika rolniczego z ładowaczem obecnie jest nie do zastąpienia, żadną inną maszyną, czy też pracą zwierząt.
Charakterystyka ciągnika rolniczego
Ciągnik rolniczy należy do maszyn rolniczych, które pozwalają na poruszanie innym urządzeniom i pojazdom. Ma bardzo szerokie zastosowanie w pracach polowych, transporcie oraz ogólnej działalności rolniczej. Doskonale porusza się po różnej nawierzchni i terenie. Ciągniki rolnicze za pomocą specjalnych kół lub systemów kołowych nie zakopują się w ziemi i są maszynami niezwykle obrotowymi. Ciągnik rolniczy ceniony jest za dużą funkcjonalność, uniwersalność, zwrotność oraz ustawność. Na rynku maszyn rolniczych można spotkać się z ciągnikami rolniczymi kompaktowymi lub mającymi większe gabaryty. W zależności od potrzeb rolnika może on dopasować maszynę do swoich oczekiwań i wykorzystywać ją w dowolny sposób.
Współcześnie wyróżnia się cztery główne typy ciągników ze względu na układ jezdniowy:
- ciągniki kołowe ze stałym napędem na jednej osi – to właśnie one są najczęściej spotykanymi ciągnikami na małych gospodarstwach. Większość modeli osiąga maksymalną moc 30 KM. Rzucają się w oczy cechą ciągników kołowych jest różnica wyglądu kół (tylne koła są zdecydowanie większe). Doskonałym przykładem ciągnika kołowego jest ciągnik Farmtrac 26 4WD. Ciągnik Farmtrac 26 4 WD to model ciągnika kompaktowego. Posiada mocny silnik Mitsubishi o mocy 26,5 KM, skrzynię biegów mechaniczną o stałym zazębieniu oraz napęd na 4 koła. Pochwalić się może również wspomaganiem kierownicy dolnym wydechem.
- ciągniki kołowe ze stałym napędem na dwie osie – zazwyczaj są to ciągniki ciężkie, które osiągają moc do 60 KM. Tego typu ciągniki najczęściej wykorzystywane są gospodarstwach dużo powierzchniowych. Odznaczają się ogromną siłą i mają szerokie możliwości zastosowania. Koła w ciągnikach z napędem na dwie osie są o zbliżonej wielkości i mogą transportować bardzo ciężkie materiały. Przykładem ciągników kołowych z napędem na dwie osie są ciągniki Farmtrac Heritage. Modele osiągają moc od 44 KM do 75 KM. Doskonale sprawdzają się w współpracy z ładowaczami czołowymi o udźwigu ponad 1200 kg. Ciągniki Farmtrac Heritege mają dużą siłę uciągu, możliwą do osiągnięcia dzięki dużej masie własnej. Ciągniki Farmtrac Heritage charakteryzują się klasycznym wyglądem, wysoką wydajnością oraz sprawnością.
- ciągniki gąsienicowe – ciągniki, które mają koła zastąpione przez gąsienice. Obecnie rzadko są stosowane, ponieważ stalowe gąsienice mają wiele ograniczeń. Kiedyś były głównie stosowane do prac na glebach ciężkich i podmokłych. Współcześnie są zastępowane ciągnikami kołowymi z napędem na dwie osie. Mogą to być między innymi ciągniki serii 5 i 6 Farmtrac.
- ciągniki półgąsienicowe – wynalezione w skutek połączenia ze sobą ciągnika kołowego i gąsienicowego. Obecnie również rzadko wykorzystywane są w rolnictwie i spotkać się można z nimi w starych gospodarstwach rolnych.
Obecnie na rynku maszyn rolniczym bardzo mocno wybiła się marka Farmtrac. Maszyny rolnicze Farmtrac można zakupić u producenta lub w sklepach np. TwojaZagroda.pl. Wybór modeli Farmtrac jest bardzo duży, znajdziemy w ofercie kompaktowe oraz wielkogabarytowe serie ciągników rolniczych. Farmtrac to pewność, że maszyna jest nowoczesna, funkcjonalna, obrotna i spełniająca najwyższe standardy.