Jeżeli czytasz ten tekst to domyślam się, że planujesz eksport swoich produktów na Ukrainę – bowiem certyfikat UkrSepro dotyczy właśnie tego kraju. Prawdopodobnie już wiesz, że wyrobienie go może być dobrowolne bądź obowiązkowe. Kiedy mowa o wariancie obowiązkowym, to wszystko jest jasne i nie ulega dyskusji. Jak się jednak ma sprawa z dobrowolnym certyfikatem UkrSepro?
Kiedy UkrSepro jest niezbędny?
Istnieje pewna grupa produktowa, dla której posiadanie certyfikatu UkrSepro jest warunkiem koniecznym w celu umożliwienia wymiany handlowej z Ukrainą. Jakie to produkty?
- Różnego rodzaju urządzenia komunikacyjne
- Artykuły powiązane z oświetleniem
- Sprzęty laboratoryjne
- Urządzenia audio/wideo
- Wyposażenia biur
- Urządzenia powiązane z klimatyzacją i ogrzewaniem
- Narzędzia elektryczne
Jak więc widzisz, certyfikat UkrSepro jest dokumentem niesamowicie ważnym, który ma na celu poświadczyć o zgodności opisanych powyżej produktów z przepisami i technicznymi normami obowiązującymi na terenie Ukrainy. Jego brak będzie skutkować brakiem zgody na import do tego kraju.
Dobrowolna wersja UkrSepro
Jeśli dojdziesz do wniosku, że Twój produkt nie należy do żadnej z wymienionych powyżej kategorii, słusznie masz prawo stwierdzić, że ubieganie się o certyfikat UkrSepro jest w Twoim przypadku rzeczą zbędną. Ale czy na pewno? Weź pod uwagę mentalność tamtejszych biznesmenów i postaw się na ich miejscu – czy już wiesz, o co mi chodzi? Chodzi o to, że chcąc podjąć się wymiany handlowej z obcym krajem warto zyskać na początku nieco bardziej przychylne spojrzenie tamtejszych działaczy: a te uzyskamy posiadając z pozoru zbędny dokument. UkrSepro w takim przypadku będzie potwierdzać jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania Twojego towaru. Muszę również wspomnieć o tym, że część ukraińskich kontrahentów wprost żąda okazania tego dokumentu (mimo, że nie jest on wymagany przez literę prawa).
Co zrobić, aby uzyskać UkrSepro?
Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich (ccrw.pl) to strona zbudowana przez ekspertów w dziedzinie pozyskiwania różnego rodzaju certyfikatów. Grono tamtejszych specjalistów szybko i sprawnie przeprowadzi Cię przez proces certyfikacji i dopilnuje, abyś o niczym nie zapomniał. Jeżeli chodzi o UkrSepro, będziesz potrzebował:
- posiadanych krajowych certyfikatów zgodności oraz atesty
- certyfikatu ISO
- katalogu bądź opisu technicznego Twojego produktu (przetłumaczone na język ukraiński/rosyjski)
- deklaracji zgodności CE
- kodu taryfy celnej na eksportowany towar
Przygotuj wszystkie powyższe dokumenty i skontaktuj się z ccrw.pl. Całą resztę pozostaw fachowcom.