Jak pozbyć się kataru siennego

Katar sienny to jeden z wielu objawów reakcji alergicznej, wyraźnie ograniczający swobodne funkcjonowanie. Kiedy rozwija się katar alergiczny? Co go wyróżnia na tle innych schorzeń? Czy można łagodzić objawy kataru siennego za pomocą leków dostępnych bez recepty?

Czy to katar sienny – jak go rozpoznać?

Katar sienny to nieżyt nosa rozwijający się na tle stanu zapalnego obejmującego błonę śluzową nosa. Bezpośrednią przyczyną jest wystąpienie reakcji alergicznej w wyniku bezpośredniego działania alergenu. Przy każdym kontakcie z nim następuje zdecydowane nasilenie objawów. Główną cechą kataru siennego jest silne wrażenie zapchanego nosa wraz z obecnością bezbarwnej i obfitej wydzieliny. Towarzyszą temu dodatkowo napady kichania lub kaszlu, które potrafią być bardzo dokuczliwe. Ponadto pojawia się nieprzyjemne uczucie świądu w nosie oraz drapania w gardle. Często dołącza swędzenie skóry, dość uporczywe i trudne do zwalczenia. W większości przypadków występuje również zapalenie spojówek.

Jeśli objawy nasilają się sezonowo, warto wykonać testy alergiczne, by zidentyfikować dokładnie czynnik je wywołujący. Gdy zatkany nos i zaczerwienione, przekrwione oczy są wywołane pyłkami roślinnymi, dobrze jest zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. U części osób może występować przewlekły katar sienny, który najczęściej jest spowodowany przez długotrwałe narażenie na kontakt z roztoczami kurzu domowego, zarodnikami pleśni (np. w zawilgotniałych pomieszczeniach) lub sierścią zwierząt (najczęściej kota i psa).

Jakie leki bez recepty stosować na katar sienny?

Leczenie kataru alergicznego powinno być wyraźnie dostosowane do stopnia nasilenia objawów oraz częstości ich występowania. Należy też uwzględnić wiek oraz tryb aktywności chorego. Tylko wówczas można prawidłowo i skutecznie dobrać preparaty terapeutyczne. Najczęściej alergiczny nieżyt nosa leczy się środkami antyhistaminowymi podawanymi doustnie lub donosowo. Stosuje się preparaty zawierające m.in.: pochodne piperydyny, fenotiazyny, etanoloaminy, akrywastynę, azelastynę. Ich główny mechanizm działania polega na łagodzeniu objawów poprzez blokowanie receptora histaminowego.

Niektóre z preparatów (zależnie od generacji oraz sposobu podania) mogą odpowiadać za pojawienie się objawów niepożądanych w postaci senności, zaburzeń koncentracji czy otępienia. Są jednak skuteczne w przypadku gwałtownych reakcji alergicznych. Bardzo popularne są też środki w formie sprayu lub kropli do nosa, które zawierają kortykosteroidy dostępne bez recepty. Wówczas działają bezpośrednio w miejscu występowania stanu zapalnego. Zmniejszają obrzęk nosa i ilość wydzieliny na skutek obkurczenia naczyń krwionośnych, co szybko umożliwia powrót do codziennej aktywności. Bez recepty można kupić także tabletki na katar zawierające m.in. pseudoefedrynę zmniejszającą ilość wydzieliny. Miejscowo stosuje się również kromony (w formie kropli), wykazują one większą skuteczność w zapobieganiu reakcji alergicznej niż przy zmniejszaniu dolegliwości już toczącego się stanu zapalnego.

Domowe sposoby na katar alergiczny – jak go leczyć?

Najskuteczniejszym domowym sposobem na ograniczenie nasilenia kataru siennego jest postępowanie mające na celu jak najszybsze przerwanie kontaktu z alergenem. W sezonie wysokich stężeń pyłków doradza się unikanie spędzania czasu na wolnym powietrzu (zwłaszcza rano). Mniejsze natężenie objawów będzie zauważalne, gdy aktywność poza pomieszczeniami zamkniętymi ograniczy się do wyjść w porze wieczornej lub bezpośrednio po opadach deszczu. Ulgę przynosi też usuwanie alergenów poprzez stosowanie oczyszczacza powietrza. Jeśli uciążliwy katar to wynik narażenia na kontakt z sierścią wybranych zwierząt domowych, warto odizolować się od nich, jeśli jest to tylko możliwe. Gdy przyczyną dokuczliwych objawów są natomiast roztocza kurzu domowego lub zarodniki pleśni, warto nasilić starania o utrzymanie czystości w mieszkaniu. Potrzebne jest zatem nie tylko regularne ścieranie kurzu z powierzchni mebli i podłóg, pozbycie się dywanów czy częste pranie firanek, ale także wietrzenie pomieszczeń.

W łagodzeniu objawów kataru alergicznego pomocne są również irygacje nosa i zatok przy użyciu roztworu soli fizjologicznej, co pomaga pozbyć się wydzieliny, udrażnia nos i ułatwia swobodne oddychanie. Poleca się także stosowanie inhalacji z zastosowaniem olejków eterycznych. W tym celu korzystne efekty rozrzedzające wydzielinę można uzyskać, stosując miętę, rumianek, kwiat lipy czy lawendę.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here