Od długiego już czasu, trwa w całej Polsce ogromny wysyp nowo otwieranych kierunków studiów, na których można kształcić się i zdobywać uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a także kilku innych pokrewnych zawodów. Fizjoterapię, jako kierunek studiowania oferuje chyba większość uczelni w Polsce. Zarówno dużych i uznanych uniwersytetów, czy uczelni technicznych, jak i niewielkich szkół wyższych, oferujących bardzo często możliwość studiowania w trybie zaocznym. Fizjoterapię, jako kierunek studiów, znajdziemy na uczelniach w dużych ośrodkach miejskich, a także poza nimi. Jest to w tym momencie jeden z bardziej dostępnych kierunków studiów.
Popularność studiowania fizjoterapii, a także ilość ofert na rynku kierunków studiów bierze się z wciąż niesłabnącego potencjału jaki daje tego rodzaju wykształcenie. Ofert pracy dla absolwentów fizjoterapii jest bardzo dużo i stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę w tym zawodzie. Fizjoterapeuci znajdują zatrudnienie w szpitalach, ośrodkach fizjoterapii i rehabilitacji, w ośrodkach sportowych, czy w prywatnych zakładach opieki medycznej, oraz, potencjalnie w wielu innych miejscach. Możliwości pracy na własny rachunek, wykonując zabiegi fizjoterapii na zlecenie, czy prowadząc własną działalność gospodarczą jest również bardzo dużo. W taki również sposób – według badań statystycznych – wielu fizjoterapeutów dorabia sobie do przychodów z pracy w gabinetach fizjoterapii. Bardzo duże możliwości znalezienia zatrudnienia daje dla fizjoterapeutów z Polski praca w krajach europy zachodniej. Jest to tam w dalszym ciągu bardzo poszukiwany zawód i znalezienie pracy we Francji, Niemczech, czy Hiszpanii nie jest trudne. Jedyną przeszkodą w tym przypadku – za względu na charakter pracy fizjoterapeuty, wymagający pracy z ludźmi i wysokiego stopnia komunikatywności – jest konieczność opanowania języka obcego w stopniu bardzo wysokim, jednak przy współczesne możliwości nauczenia się języka, sprawiają, że wydaje się to możliwe dla każdego.
Studia na kierunku fizjoterapia nie należą do najłatwiejszych, ale też nie są w czołówce najbardziej wymagających. Ukończenie ich, wymaga włożenia dość dużego nakładu regularnej pracy, ale każda, średnio zdeterminowana osoba powinna sobie z tym wyzwaniem poradzić. Student fizjoterapii będzie musiał opanować wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin, takich jak: szczegółowa anatomia człowieka, zwłaszcza w zakresie układu kostno-szkieletowego i mięśniowego, fizjologia, psychologia, różne rodzaje i metody masażu, a także różnego rodzaju techniki rehabilitacyjne. Wybierając się na studia z zakresu fizjoterapii, należy się spodziewać również zajęć związanych z przedsiębiorczością i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, podstawami pedagogiki, dużej ilości zajęć sportowych.
Gdzie w Warszawie studiować fizjoterapię?
Coraz więcej osób planujących rozpoczęcie studiów, bierze pod uwagę fizjoterapię lub pokrewne kierunki. Fizjoterapia studia Warszawa – jak pokazują statystyki to jedno z najbardziej popularnych wyszukiwań wśród młodych ludzi planujących rozpocząć swoje studenckie życie w Warszawie. Możliwości jest sporo, zarówno na uczelniach, na które z zasady bardzo trudno się dostać, jak i na tych, na których miejsce dla siebie znajdzie prawie każdy.
Fizjoterapię, jako kierunek studiów, oferuje w Warszawie wiele uczelni wyższych. Znaleźć można ją w ofercie, między innymi, Warszawskiej Akademii Medycznej, Warszawskiego AWF i czy Wyższej Szkoły Rehabilitacji – WSR. Oferują ją również Społeczna Akademia Nauk i Mazowiecka Uczelnia Medyczna. Według najpopularniejszych internetowych rankingów, te pięć uczelni zapewnia studentom najwyższy w Warszawie poziom studiów z zakresu fizjoterapii.
Po licencjacie z fizjoterapii – dalszy rozwój i specjalizacje
Po ukończeniu licencjatu, studenci wybierający się na studia magisterskie, bardzo często mają możliwość wyboru specjalizacji, które pozwalają im kształcić się w kierunku konkretnych dziedzin fizjoterapii:
Rehabilitacja w ortopedii i fizykoterapia. Rehabilitacja w ortopedii zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem w przypadku chorób i urazów ortopedycznych. Fizykoterapia jest działem fizjoterapii, który również zajmuje się leczeniem chorób ortopedycznych, ale także reumatologicznych, czy neurologicznych. Polega na wykorzystaniu leczniczych możliwości naturalnych czynników fizycznych, takich jak światło i woda, a także wytwarzanych przez różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia.
Rehabilitacja przygotowująca do zabiegów operacyjnych i pomagająca wrócić do pełnej sprawności po takich zabiegach, krócej nazywana rehabilitacją przed i pooperacyjną. Ta specjalizacja fizjoterapii wymaga opanowania bardzo dużego zasobu wiedzy medycznej, ponieważ wiąże się również z szeroko rozumianym doradztwem pacjentom przechodzącym, nieraz bardzo różne, zabiegi operacyjne.
Rehabilitacja w sporcie. Jest to bardzo ciekawy i dający ogromne możliwości zawodowe kierunek fizjoterapii. Osoby pracujące w zawodzie fizjoterapeuty sportowego zajmują się pomocą rehabilitacyjną w przypadku mniejszych lub większych urazów, do których dochodzi podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, a także profilaktyką, w przypadku znacznie zwiększonego obciążenia układu kostno-szkieletowego i mięśniowego u sportowców. Ta specjalizacja wymaga od studentów opanowania wiedzy na temat różnych dziedzin sportu, specyficznej mechaniki ruchu w tych dziedzinach, a także potencjalnych kontuzji i chorób na które narażeni są sportowcy.
Rehabilitacja kręgosłupa i wad postawy. We współczesnym świecie, w którym wielu ludzi spędza długie godziny w pracy, przed monitorem komputera, w pozycji siedzącej, bez wielu możliwości zrobienia sobie przerwy, problemy związane z kręgosłupem, oraz wady postawy to jedno z podstawowych zadań, z jakimi musi mierzyć się w pracy większość fizjoterapeutów. Wydaje się, że jeśli chodzi o rynek pracy, jest to jedna z lepiej rokujących na przyszłość dziedzin fizjoterapii.
Rehabilitacja i profilaktyka kobiet w ciąży. Już jakiś czas temu rynek usług rehabilitacyjnych zauważył, że ciało kobiet w ciąży narażone jest na obciążenia, które niekorzystnie wpływają na układ kostno-szkieletowy i mięśniowy, a także na cały organizm. Coraz więcej placówek medycznych wychodzi na przeciw potrzebom kobiet w ciąży, oferując usługi, zarówno rehabilitacyjne w przypadku różnego rodzaju urazów, jak i profilaktyczne, pomagające pacjentkom uniknąć urazów w przyszłości.