Kobiety, które zostały już szczęśliwymi mamami oraz te, które miały w swoim życiu czas, w którym myślały, że mogą być w ciąży – znają objawy, które sugerują na odmienny stan. Czy tylko brak terminowej miesiączki sugeruje ciąże? Pierwsze objawy ciąży – jak je prawidłowo rozpoznać?
Oto kilka ważnych wskazówek!
Po pierwsze – brak krwawienia
Brak terminowej miesiączki to oczywiście najbardziej znany objaw ciąży. Jednak nieterminowe krwawienie nie tylko może świadczyć o fakcie zostania mamą w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Brak miesiączki może być związany ze stresem, zmianą strefy czasowej podczas wakacji, zmianą diety, infekcjami czy jeszcze innymi czynnikami. Brak miesiączki zmusza do odwiedzenia gabinetu ginekologa i dowiedzenia się, z czego taki stan wynika.
Po drugie- bóle piersi
Te panie, które zostały już mamami, zgodnie twierdzą, iż na początku ciąży towarzyszył im ból i nabrzmienie piersi. Powiększony rozmiar i efekt powiększonego biustu może sugerować początki ciąży.
Po trzecie – senność i zmiany nastrojów
Mamy w pierwszych miesiącach ciąży narzekają na ciagłe zmęczenie i senność. Oczy dosłownie same się kleją a panie mogą spać po kilkanaście godzin dziennie. To normalne. Organizm potrzebuje odpocząć i przygotować się do dalszej roli. Na szczęście z każdym następnym miesiącem, senność jest co raz mniejsza a mamie przybywa energii.
Po czwarte – częste oddawanie moczu
Niektóre panie mylą ten objaw z chorobą pęcherza. Jednak jest to jeden z podstawowych objawów ciąży. Zarówno na początku, jak i czasem przez całą ciążę kobiety mają problem z trzymaniem moczu i bardzo często korzystają z toalety. Trzeba w tym czasie pamiętać o nawodnieniu i przeczekać to!
Po piąte – mdłości
Tak, ten objaw jest bardzo często kojarzony z ciążą. U niektórych kobiet poranne mdłości utrzymują się tylko w pierwszym trymestrze, u innych trwają całą ciążę a jeszcze inne szczęściary – w ogóle tego objawu nie doświadczają.
Tyle ile kobiet jest na świecie, tyle różnorodnych objawów. Ważne, by znać i obserwować własne ciała. Wówczas same zorientujemy się, iż nasz stan jest zmieniony. Pamietajmy również, że zawsze właściwa diagnoza należy do lekarza specjalisty.