Stres sam w sobie nie jest pojęciem negatywnym. W wyniku sytuacji stresujących organizm ludzki mobilizuje się bowiem do działania. Ale kiedy poziom stresu zaczyna wkraczać na niebezpieczne wyżyny, trzeba natychmiast reagować. Potrafi on bowiem spustoszyć organizm i psychicznie oraz fizycznie uczynić go wrakiem.
Skutki stresu
Objawy somatyczne stresu mogą być krótkotrwałe, jak i długotrwałe. Kołatanie serca, ból głowy, czy nerwobóle w klatce piersiowej, to te najczęstsze. Ale pojawiają się też skutki na poziomie hormonalnym, co może objawiać się zatrzymaniem miesiączki u dziewczyn.
Zanik miesiączki – czy jest się czym martwić?
Tak, bo to zawsze oznacza jakiś stan patologiczny. I chociaż samo zatrzymanie może nie być groźne dla organizmu, przyczyna, która je wywołała – tak. Silny stres może popchnąć człowieka na przykład w stronę używek. Poza tym warte uwagi jest także uzależnienie od telefonu – problem wśród dzieci i młodzieży coraz większy. W świat wirtualny uciekają, by zapomnieć o stresujących czynnikach na zewnątrz. Ale to tylko pogłębia problemy.
Jak radzić sobie ze stresem?
Przede wszystkim trzeba zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne jest nieprzeceniony. Często to właśnie aktywność determinuje poradzenie sobie z problemami natury psychicznej. Podczas niej wyzwala się hormon szczęścia, który pozwala na problemy patrzeć z perspektywy. No a poza tym ważne jest także znalezienie chwili relaksu. Choćby 5 minut każdego dnia może dać wiele.