higiena snu
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że sen wymaga od nas odpowiedniego przygotowania? Zarówno nas samych, jak i pomieszczenia, w którym śpimy? Czy zwracasz na to uwagę na co dzień? A może zmagasz się z bezsennością? Jeśli tak, czas zadbać o higienę snu! Zobaczysz, że szybko przyniesie ona oczekiwane przez Ciebie efekty, a Ty odzyskasz energię do życia i działania. 

Przeczytaj też: https://www.um.pl/higiena-snu-klucz-do-wysypiania-sie-i-energii-zyciowej/

Higiena snu – co to takiego?

Aby szczęśliwie i dobrze, a także zdrowo żyć, należy zadbać o swój sen. Do tego właśnie potrzebna jest nam higiena snu. To nic innego, jak zbiór przyzwyczajeń, które pomogą nam łatwiej zapadać w sen, spać głębiej i spokojniej, a w końcu także się wysypiać. A wszystko po to, aby mieć dużo energii do zmagania się z wyzwaniami kolejnego dnia. Dobry sen to dobra jakość życia, zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego. Jeśli jesteśmy niewyspani, szybko wpadamy w złość i frustrację, odczuwamy zmęczenie i zniechęcenie. Wysypianie się jest więc niezbędne do tego, aby dobrze funkcjonować w każdej sferze naszego życia.

Jak więc zadbać o dobrą jakość snu? Przede wszystkim warto wyrobić sobie pewnego rodzaju nawyki, które nam w tym pomogą. Jednym z nich jest chodzenie spać codziennie o tej samej porze. Tak, jak pomagają one dziecku odnaleźć się w codziennej rutynie, tak i dorosłemu dają duży komfort i sprawiają, że problemy ze snem stają się mniejsze. Organizm przyzwyczaja się do takiego funkcjonowania i coraz lepiej radzi sobie z rytmem dobowym. Jeśli już kładziemy się spać codziennie o tej samej porze, wstawajmy również po 7-8 godzinach spania. Nie przedłużajmy tego czasu, nawet w weekend, jeśli wydaje nam się, że przecież możemy wtedy pospać dłużej.

O czym jeszcze pamiętać, dbając o higienę snu?

Na higienę snu wpływają również takie czynniki jak:

  • odżywianie – kolację zjedz minimum dwie godziny przed snem. Zadbaj o to, aby posiłek był sycący, ale nie obciążał nadmiernie żołądka;
  • zadbaj o relaksującą rutynę – ciepła kąpiel lub prysznic, medytacja, joga, książka, muzyka – co tylko zechcesz i co lubisz robić możesz robić przed snem. Ważne, aby było to wyciszające i relaksujące.
  • na dwie godziny przed snem zrezygnuj z korzystania z urządzeń elektronicznych;
  • przewietrz sypialnię – optymalna temperatura do spania to około 19 stopni Celsjusza.

Zobacz też: http://www.ufendi.pl/czym-polega-sekret-koreanskiej-mlodosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here