Jak wiadomo, indywidualne gusta żywieniowe są bardzo zróżnicowane. Wśród czynników kształtujących popyt na daną żywność na pewno znajdować się będzie wychowanie, kultura, oraz religia. Przykładem wpływu wychowawczego, jest z pewnością przejmowanie schematów żywieniowych rodziców przez dzieci.
Zachodzi zatem pytanie co zjeść?
Zależne będzie to także od kultury, w której przyszło nam żyć. Na przykład pewne grupy Indian, preferują żywność ciężkostrawną. Opiera się ona na połączeniu potraw z kukurydzy, z dużą ilością przetworzonego tłuszczu oraz cukru. Z kolei na terenach Syberii, przykłada się wagę do diety wysokotłuszczowej. Sprzyja ona bowiem zatrzymaniu ciepła w organizmie.
Kultura amerykańska wytworzyła z kolei bardzo negatywny wzorzec żywieniowy. Wielkie korporacje lubują się bowiem w produkcji szybkiej, przetworzonej żywności. Niestety wzorzec ten jest przejmowany przez inne kraje rozwinięte. Na drugim biegunie tego problemu znajdować się może ortoreksja, a więc chorobliwe zamiłowanie do wyłącznie zdrowej żywności. Osoba jej pozbawiona może popaść nawet w depresję. Warto pamiętać,ze zalecenia żywieniowe, różnią się w zależności od wieku płci i trybu życia. Ponadto, jeśli mowa o żywieniu specjalnym, dochodzi tutaj kwestia chorób. Pewne diety korzystnie wpływające na jedne stany, doprowadzają do powstania patologii w innych. Zatem pytanie co zjeść? przez cały okres życia pozostanie aktualne. Warto w tym miejscu wspomnieć o uniwersalnych przekąskach. Takimi mogą być na przykład warzywa surowe.
[Głosów:0 Średnia:0/5]