Nawet laik wie, że praca w laboratorium to zajęcie wymagające rozległej wiedzy, połączonej z naturalną lub wypracowaną rzetelnością i sumiennością. Te przymioty sprawiają, ze laborant wykonuje swoje obowiązki sprawnie, łatwiej mu odnaleźć się we wszystkich zobowiązaniach. Ale oczywiście dokładność podczas pracy z odczynnikami chemicznymi umożliwiają specjalne urządzenia. Nie może ich zabraknąć w żadnym laboratorium, które chce zyskać miano profesjonalnego.
Urządzenia pomiarowe – krótki przegląd
Szkolne lekcje chemii utrwaliły chyba w pamięci każdego tę prostą prawdę, że w tej dziedzinie nauki warto uważać nie tylko na to, jakich odczynników używa się podczas przeprowadzania reakcji, ale też – w jakich ilościach się je dobiera. Na obliczanie potrzebnej masy istnieją specjalne wzory obliczeniowe, a choćby drobna pomyłka w masie substratu grozi niemiłymi konsekwencjami, na przykład gwałtowną reakcją zmieszanych odczynników.
Niekiedy jednak skutki pomyłki nie są widowiskowe, czasem nawet są niepozorne, ale za to wynik doświadczenia czy badań staje się przekłamany. Mając zatem na uwadze, jak istotne w zaciszu laboratorium jest precyzyjne zważenie czy odmierzenie konkretnych substancji, warto zatroszczyć się o to, by wśród laboratoryjnego sprzętu pojawiły się specjalistyczne urządzenia, przystosowane i zaprogramowane do takiej precyzyjnej pracy.
Podstawowe urządzenia pomiarowe z jakich korzystają także laboranci, to wagi. Oczywiście w zasadniczy sposób różnią się od tych, które można spotkać na przykład w kuchni – wagi laboratoryjne są przede wszystkim znacznie bardziej dokładne w swoich pomiarach, ale na tym nie koniec. Mogą bowiem przedstawić nie tylko wagę, ale i przedstawić dane procentowe, pomóc w stworzeniu receptury czy podsumowania wyników i stworzenia statystyk. Mogą:
- policzyć sztuki
- zbadać gęstość substancji
Ciężar to jednak nie wszystko, co trzeba zmierzyć, pracując w laboratorium. Pomiary dotyczą czasem powietrza – i tu przydają się mierniki badające temperaturę czy wilgotność powietrza, a nawet panujące ciśnienie. Bardzo specjalistyczne urządzenia opracowano zaś z myślą o samym tlenie, choć już rozpuszczonego w wodzie. Ponadto, w laboratorium nie powinno zabraknąć też dobrego licznika czasu, który bardzo precyzyjnie określi mijający czas.
Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.