Wszyscy wiemy, że kredyt i pożyczka to dwa zupełnie inne pojęcia. Ale gdybyśmy zostali poproszeni o wskazanie dokładnych różnic, moglibyśmy mieć z tym pewne problemy. Oto krótka ściąga.
Kredyt a pożyczka
O ile pożyczki może udzielić każdy, kto dysponuje stosownymi środkami (do 500 zł nie jest wymagana umowa), o tyle kredyt można wziąć tylko w banku. Spowodowane jest to faktem, że regulacje prawne dotyczące kredytu opisane są w prawie bankowym. W praktyce umowa kredytowa musi być odpowiednio sformułowana, a w jej treści powinny zostać uwzględnione wszystkie koszta i warunki, a także data zwrotu. Szczegóły uzależnione są w tym przypadku od rodzaju kredytu.
Najważniejsze rodzaje kredytów:
Kredyt konsumpcyjny — udzielany jest celem zaspokojenia potrzeb kredytobiorcy (np. zakup samochodu). Czas spłaty wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.
Kredyt inwestycyjny — bank udziela go, by umożliwić kredytobiorcy powzięcie kroków mogących powiększyć jego majątek (np. zakup akcji).
Kredyt hipoteczny — ten rodzaj kredytu udzielany jest przez banki, by umożliwić kredytobiorcy dokonanie inwestycji na rynku nieruchomości. Zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka.
Kredyt konsolidacyjny — to idealne rozwiązanie dla osób, które równocześnie spłacają kilka kredytów. Konsolidacja (czyli połączenie) zobowiązań finansowych stwarza bowiem możliwość wynegocjowania niższych rat.
Podsumowanie
Pamiętaj zatem o podstawowych różnicach pomiędzy pożyczką a kredytem. Wybierz zobowiązanie najlepsze dla Ciebie – zgodnie z Twoimi aktualnymi potrzebami i możliwościami.