Badanie liczby krwinek wbc

W ramach oceny morfologii krwi określa się m.in. liczbę białych krwinek. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, podczas którego, pod kątem jakościowym i ilościowym, ocenia się elementy strukturalne krwi, w tym poziom leukocytów, oznaczych jako WBC. Rolą leukocytów jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami. Ich poziom we krwi zmienia się w stanach patologicznych. A zatem badanie liczby krwinek wbc jest bardzo ważne, by stwierdzić czy w naszym organizmie są jakieś objawy infekcji, zakażenia bądź stanu zapalnego.

Zwierzęta transgeniczne

Modyfikacji genetycznej organizmów dokonuje się w celu uzyskania zwierząt o pożądanych cechach w hodowli, np. uzyskanie szybkiego wzrostu – modyfikacja polega na wprowadzeniu genów produkujących hormon wzrostu. Zwierzęta transgeniczne, bo o nich mowa, wykorzystywane są również do produkcji licznych związków leczniczych. Niestety modyfikacja ta to proces skomplikowany, czasochłonny i bardzo kosztowny.

Choroby genetyczne – najczęściej występujące schorzenia

Wady genetyczne powstają w wyniku losowych zmian w materiale genetycznym danej osoby. W wyniku mutacji DNA dochodzi do chorób genetycznych, do których najczęściej zalicza się: chorobę Huntingtona, zwaną inaczej pląsawica Huntingtona, zespół Dawna, mukowiscydozę, zespół Klinefeltera, zespół Pataua, zespół Edwardsa, zespól Turnera, zespół Williamsa, hemofilię, dystrofię mięśniową oraz anemię sierpowatą. Pomimo wielu badań, lekarze nadal nie są w stanie zapobiec groźnym mutacjom genetycznym.

radiobc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here