Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia nie jest łatwe, a nierzadko poprzedzone bardzo skomplikowanym procesem rekrutacyjnym. Poszukiwanie pracy to kwestia umiejętności, zaangażowania i wyboru właściwych kanałów, którymi staramy się o nową posadę. Najbardziej pożądanym modelem, jest zwolnienie się z dotychczasowej firmy i płynne przejście do nowego pracodawcy. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe.
Kreatywność
W sytuacji, kiedy z różnych względów rezygnujemy z dotychczasowej pracy, nie mając nowego zajęcia, powinniśmy po kilku dniach odpoczynku, wybrać właściwe drogi poszukiwania zatrudnienia. Należy zacząć od aktualizacji CV. Zapewne każdy posiada ten dokument sprzed kilku lat, który obecnie jest mocno przestarzały. Dodatkowe kursy, szkolenia, nowe umiejętności językowe nabyte w międzyczasie, powinny znaleźć swoje miejsce w CV. To klucz do zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Kolejnym etapem jest wyszukanie właściwych kanałów, gdzie będziemy poszukiwać zatrudnienia. Możliwości jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze to: urzędy pracy, portale z ogłoszeniami zrzeszające specjalistów, serwisy społecznościowe, czy też rozpytywanie znajomych. Nie powinniśmy rezygnować z żadnego z wyżej wymienionych sposobów, ponieważ poszukiwanie pracy na kilku frontach może przynieść zadowalający efekt. Często będziemy zmuszeni do poniesienia opłat związanych z zamieszczeniem ogłoszeń np. na portalach specjalistycznych. Warto wówczas skorzystać z tej opcji, która zwiększa zasięg naszego anonsu. Jeśli chcemy oszczędności zachować na później, a nie wydawać ich na ogłoszenia, rozwiązaniem może być szybka gotówka, która pozwoli sfinansować niezbędne koszty.
Aplikuj!
Oprócz zamieszczania swoich ogłoszeń w Internecie, czy też odpowiadania na anonse pracodawców, warto wysyłać lub osobiście zanosić formularze aplikacyjne do interesujących nas firm. Bardzo często pracodawcy, szczególnie w podbramkowych sytuacjach, nie mają czasu na rekrutację publiczną i wybierają kandydata spośród wcześniej złożonych ofert. Zwróćmy uwagę na profesjonalne przygotowanie dokumentów. CV musi wyglądać estetycznie, zawierać wszystkie niezbędne elementy. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności technicznych, możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Firmy, specjalizujące się w przygotowywaniu dokumentów rekrutacyjnych, wykonają za nas najcięższą pracę tj. opracują CV nie tylko merytorycznie, ale i graficznie. Dostaniemy gotowy produkt, który od razu możemy ekspediować do poszczególnych pracodawców. Oczywiście usługi doradcze mogą pociągać za sobą dodatkowe koszty, a szybka gotówka może pomóc je sfinansować.
Wybierz pracodawców
Aby proces rekrutacyjny był jak najbardziej efektywny, powinniśmy skierować swoje oferty do pracodawców, którzy leżą w naszym zainteresowaniu. Błędem jest kierowanie aplikacji do wszystkich możliwych firm w okolicy, nawet tych, których profil nie jest spójny z naszym wykształceniem, czy doświadczeniem zawodowym. Kolejnym błędem, jaki często jest popełniany, to napisanie uniwersalnego CV oraz listu motywacyjnego, na którym zmieniamy jedynie adresata. Pamiętajmy, aby przed wysłaniem sprawdzić dokładnie, czy zmieniliśmy nazwę firmy do której wysyłamy dokumenty. Wyjątkowo źle postrzegane jest aplikowanie o pracę, kiedy w dokumentach widnieje adres innego pracodawcy.
Bądź aktywny!
Nawet poszukiwanie pracy nie powinno tamować procesu zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności. Trzeba poświęcić ten czas także na zwiększanie swoich szans na rynku pracy. Aktywność bowiem polega nie tylko na wysyłaniu dokumentów aplikacyjnych, ale ciągłym inwestowaniu w siebie. Zapewne wiele osób odpowie, że na jakiekolwiek dodatkowe kursy, czy szkolenia potrzebne są pieniądze, których osoba poszukująca zatrudnienia nie ma. Owszem, po części jest to prawda. Warto jednak pamiętać, że urzędy pracy oferują bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych, a szybka gotówka pozwoli sfinansować kursy, za które musimy zapłacić. Warto skorzystać z tych rozwiązań, aby zwiększać swoje szanse wśród potencjalnych pracodawców.
Aktywność na rynku pracy, w powszechnym przekonaniu, sprowadza się tylko do poszukiwania nowego zatrudnienia. To oczywiście najważniejsze, jednak nie można zapominać o swoim rozwoju. Każde wzbogacenie CV o dodatkowe elementy edukacji zwiększy nasze szanse na znalezienie pracy. Aktywność to także samodzielne poszukiwanie zajęcia, uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych oraz przechodzenie poszczególnych etapów rekrutacji. Nawet tych, które nie kończą się dla nas znalezieniem pracy. Musimy traktować tę kwestię, jako zdobywanie nowego doświadczenia.