Wnętrza loftowe wyróżniają się unikalnym charakterem. Dlatego od pewnego czasu stały się niezwykle popularne w Polsce. Dawniej ten styl loftowy był wybierany przede wszystkim przez pisarzy, malarzy i fotografów. Obecnie coraz częściej decydują się na niego dekoratorzy wnętrz, restauratorzy i znani biznesmeni.
Oryginalny styl loftowy
Styl loftowy ma liczne grono wielbicieli. Nawet jeśli nie mamy odpowiednich warunków, by mieszkać w lofcie, zawsze możemy wybrać meble lub dodatki w takim klimacie. Styl przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Manhattanu. Narodził się w latach 50 ubiegłego wieku. To właśnie wtedy wiele fabryk, magazynów i hal produkcyjnych mieszczących się do tej pory w Nowym Jorku przeniosło się na obrzeża. Cena wynajmu pustostanu była dużo bardziej atrakcyjna niż tradycyjnego mieszkania. Między innymi to właśnie z tego powodu wielu znanych artystów tworzyło w nich mieszkania i pracownie. W lofcie na Manhattanie mieszkał m.in. Andy Warhol. Jest legendą amerykańskiej popkultury.
Loftowe wnętrza są minimalistyczne. Cechuje je prostota i funkcjonalność. Dociera do nich duża ilość światła naturalnego i sztucznego. Bardzo często wybierane jest do nich mocne oświetlenie.
Najważniejsze cechy loftowych mebli
Styl loftowy czerpie inspiracje ze starych pofabrycznych pomieszczeń. Najistotniejszymi cechami loftów są duże otwarte przestrzenie. Nie ma w nich ścian działowych. Wyróżniają się dużymi oknami i wysokim sufitem. Styl loftowy jest niezwykle wyrazisty i ekstrawagancki. Dlatego jest chętnie wybierany przez dekoratorów wnętrz i architektów. Wykazuje cechy eklektyzmu. To znaczy, że umiejętnie łączy elementy różnych stylów. Jest to bardzo widoczne w meblach loftowych.
Z jednej strony popularne są tutaj wysokie zabudowy kuchenne. Chętnie wybierane są proste meble bez niepotrzebnych dodatków. Pasują do minimalistycznych wnętrz. Wyróżniają się nowoczesną elegancją. Z drugiej jednak strony w loftowym wnętrzu możemy też często zobaczyć stare meble, nawiązujące do przeszłości. Wykonane są zwykle z naturalnych materiałów. Czasami są nawet celowo postarzane. Wtedy będą przypominać o przeszłości wnętrza.
We wnętrzach loftowych pasują doskonale meble z różnych stylów. Możemy śmiało zestawiać proste meble w geometrycznych kształtach jak biurko skandynawskie z designerskim meblem lub antykiem.
Aranżacje loftowe
Pamiętajmy, że aranżacje loftowe to nie tylko meble. Zwróćmy też uwagę na materiały konstrukcyjne. Bardzo popularna jest tu cegła, drewno i beton. Jak najbardziej akceptowalne są tutaj rury, grzejniki i przewody w wyrazistych kolorach. Dzięki nim możemy stworzyć oryginalne podziały geometryczne.
W mieszkaniach typu studio możemy bardzo często spotkać styl loftowy. Występuje tutaj jedna wspólna przestrzeń. Tylko łazienka jest tutaj wyodrębniona.
Materiały
Najczęściej do produkcji mebli i dodatków wykorzystywany jest beton, stal, drewno i szkło. Okucia w meblach mogą być wyraziste. Można uwydatniać zamki, zawiasy i śruby. Świetnie tutaj pasują komody i półki z surowych desek. Możemy też wybrać wielkie przeszklone witryny oparte na stalowych konstrukcjach. Możemy również się zdecydować na betonowe blaty w kuchni.
Loftowe dodatki
Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Oferta jest tutaj niesłychanie bogata. Możemy wybrać duże i metalowe lampy. Są bardzo ciekawe i precyzyjnie wykonane. Możemy powiesić kilka sztuk nad stołem, kanapą lub kącikiem do pracy. Możemy się też zdecydować na podwieszany sufit. Zamontujmy w nim punktowe oświetlenie. Jednak pamiętajmy, że to rozwiązanie jest droższe, czasochłonne. Nie sprawdzi się też w każdym wnętrzu.
Lofty wyróżniają się surowym minimalizmem. Dlatego unikajmy zbędnych dodatków. Nie wieszajmy w oknach firan i zasłon. Na półkach i blatach nie stawiajmy bibelotów. To właśnie prostota sprawia, że takie wnętrze jest niezwykle klimatyczne. Unikajmy przytulnych akcesoriów. Wyjątkiem są poduszki. Kilka możemy położyć na sofie lub łóżku. Zadbajmy o chłodne odcienie wnętrza i dodatków. Lofty nie przytłaczają i nie są zagracone. Są idealne dla osób, które lubią ład, porządek i surowy klimat.