Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa

Każdy właściciel psa marzy o tym, by jego zwierzak nie doświadczał bólu i strachu. Skrupulatnie ogranicza wszystkie miejsca i praktyki, które mogą to spowodować. Wiele sytuacji pozostaje jednak na miejscu tych niezależnych od woli opiekuna. Należą do nich niektóre choroby i stany zapalne takie jak np. zapalenie worka spojówkowego. Jego powikłaniem jest m.in. grudkowe zapalenie trzeciej powieki. Im więcej jednak wiemy na temat tej dolegliwości, tym lepiej może zadbać o właściwe leczenie i zapobieganie nawrotom. Mamy też większą szansę na redukowanie potencjalnych przyczyn i wzmacnianie zdrowia psa.

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki – co trzeba o tym wiedzieć?

Każdy pies posiada trzecią powiekę, znajdującą się po wewnętrznej stronie oka. To błona śluzowa, która nawilża, rozprowadza łzy i chroni psa przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Kiedy dojdzie do jej zapalenia, zaobserwujemy u psa wyraźny obrzęk, powiększenie, przekrwienie, światłowstręt i dodatkowy wypływ śluzu. Trzecia powieka zacznie zmieniać położenie i wysuwać się bardziej ku środkowi oka. Jej wewnętrzną część zajmą – jak sama nazwa wskazuje – grudki.

Dlaczego tak się dzieje? Kiedy pies cierpi na wspomniany stan zapalny spojówek, często pozostaje to niezauważalne przez właściciela.  A to właśnie ta choroba jest przyczyną problemów z trzecią powieką. U opiekunów wymagana jest świadomość i dodatkowa wiedza, bo zachowania i wygląd psa mogą przypominać zabawę lub naturalne zjawiska. Pies szukając ulgi może na przykład pocierać pyskiem i oczami o różne przedmioty, a właściciel odczyta to jako formę zabawy. Podobnie jest z pojawiającą się wydzieliną – można potraktować ją jako wyłącznie poranne śpiochy. Niestety nieleczona infekcja spojówek (której przyczyny leżą w alergiach, grzybicach, urazach mechanicznych) prowadzi do zapalenia trzeciej powieki.

Problem szczeniąt

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa dotyka głównie rasowych szczeniąt (choć nie tylko), które jeszcze nie weszły w okres dojrzewania. Narażone są szczególnie buldogi, mopsy, boksery, cocker spaniele i pekińczyki. Wynika to m.in. z niskiej odporności, która reguluje się w późniejszych etapach życia psa. Przewlekłą podatność na infekcje środowiska domowego czy zewnętrznego warto skonsultować z zaufanym weterynarzem – zwłaszcza jeśli problem dotyczy dorosłych zwierząt.

Jak leczyć grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa?

Współczesne metody leczenia są bezpieczne, ale zawsze dotyczą zabiegów chirurgicznych. Pies może skorzystać z:

  • wymrażania grudek ciekłym azotem (dosyć inwazyjny sposób, nieprzyjemny dla psa).
  • mechanicznego usuwania grudek (po zakończeniu może pojawić się obrzęk spojówki, istnieje też ryzyko przekrwienia).
  • wyparowania grudek dzięki np. sile lasera (nieinwazyjny sposób, najbardziej komfortowy, trwający średnio około 10 minut).

Profesjonalny zabieg przeprowadzony przez doświadczoną klinikę weterynarii jest gwarancją przywrócenia stanu zdrowia psa. Jednocześnie nie naraża go na stany lękowe lub traumatyczne przeżycia związane z wizytami w gabinecie.

[Głosów:5    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here