ile kosztuje kilowatogodzina

Kilowatogodzina jest jednostką służącą do pomiaru energii elektrycznej. Pomiar ten dokonywany jest przez firmy w celu obliczenia zużycia prądu przez poszczególnych użytkowników energii elektrycznej. Wśród społeczeństwa główne pytanie dotyczące energii elektrycznej dotyczy jej ceny. W ciągu upływu czasu cena za 1 kWh nie ulega większym zmianom.

Należy jednak być czujnym, gdyż niewielkie zmiany ceny prądu mogą mieć spory wpływ na łączną cenę. Przypuszcza się, że wzrost liczby odnawialnych źródeł energii przyczyniłby się do zmiany wartości kilowatogodziny. W czasach współczesnych ciężko wyobrazić sobie brak energii elektrycznej. Nowości wchodzące na rynek tylko podsycają koncerny energetyczne, co sprawia, że ludzie zawsze będą zależni od prądu.

Ile kosztuje kilowatogodzina?

Energia elektryczna w poszczególnych regionach państwa różni się ceną. Dobrze jest zwrócić uwagę na dystrybutora i sprzedawcę energii elektrycznej. Zdarzają się przypadki, że nie reprezentują ich te same firmy. TAURON PE, PGE Obrót czy ENEA S.A. to jedne z przykładów sprzedawców energii elektrycznej. Sprzedawcę możemy zmienić, natomiast dystrybutora, a właściwie Operatora Systemu Dystrybucyjnego już niekoniecznie. Wśród operatorów wyróżnia się m.in. TAURON, PGE czy ENEA. Przeprowadzone badania statystyczne wykazały, że w Polsce średnia wartość 1 kWh wynosi 55 groszy. Analiza tej kwoty pozwala wyróżnić kolejne składniki wchodzące w skład tej kwoty.

żarówka

Największa część łącznej kwoty kosztuje 18 groszy i jest to rzeczywista cena za 1 kWh. Jeżeli chodzi o podatek VAT, jego wysokość to 10 groszy. Akcyza wynosi 4 grosze. Pozostałe składowe typu podatki i opłaty lokalne stanowią zaledwie 2 grosze. Koszty własne z ramienia dystrybutora wynoszą 11 groszy, czyli aż 20% łącznej średniej wartości kilowatogodziny. Marża stanowi jedynie 2 grosze. Do tego wszystkiego dochodzą koszty przemysłowe, a ich wysokość to 9 groszy. Warto pamiętać, że cena 55 groszy jest ceną średnią i może na nią mieć wpływ zarówno region, jak i sprzedawca energii i Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Jak wyglądają zmiany ceny prądu w stosunku do lat ubiegłych?

Wśród zmian można zauważyć, że cena 1 kWh w roku 2015 wyniosła średnio 57 groszy. Gdyby cofnąć się do roku 2013, kwotą tą byłoby 58 groszy. Zaskakujący jest jednak fakt, że w 2001 roku za jedną kilowatogodzinę przeciętny Polak zapłaciłby 20 groszy. Co to oznacza? Zmiany cen prądu nie są stabilne. Wartość energii elektrycznej zmienia się o małe wartości z roku na rok, jednak w ich ramach można zauważyć, że wzrostowi ulegają koszty sprzedawców prądu i obsługi zakładu energetycznego. Na przestrzeni lat dostrzec można zmianę o kilkanaście groszy za każdą z kilowatogodzin.

Ile dokładnie wynosi cena za 1 kWh?

Aby uzyskać rzeczywiste dane na temat poboru prądu przez lokalne urządzenia, należy własnoręcznie dokonać pomiaru. Koniecznym przyrządem do zbadania zużycia energii elektrycznej jest watomierz. Dzięki temu urządzeniu można w szybki sposób dowiedzieć się, jaką ilość prądu pobiera komputer czy pralka. Statystyczny Polak miesięcznie zużyje od stu do nawet tysięcy kWh. Całkowite zużycie zależy głównie od tego, czy prąd przepływa przez niewielkie mieszkanie, a może duży dom jednorodzinny, w dodatku wyposażony w elektryczne ogrzewanie.

wysokie napięcie

Obliczanie zużytych kilowatogodzin łatwo dokonać na przykładzie pieca elektrycznego. Aby wytwarzał on ciepło, musi zostać podłączony do sieci elektrycznej. Jeśli piec elektryczny funkcjonuje z mocą 1,5 kW, sieć, do której jest podłączony, musi zapewnić dostarczenie stałego przepływu mocy w wysokości 1,5 kW. Jeżeli celem będzie przygotowanie pizzy na wieczorne spotkanie ze znajomymi, to w celu sprawdzenia zużycie energii, należy przemnożyć zapotrzebowanie pieca na prąd i pomnożyć go przez jedną godzinę:
1,5 kW x 1 h = 1,5 kWh

W ten sposób można dowiedzieć się, ile kilowatogodzin zużywa poszczególne urządzenie domowe w danym czasie. Oznacza to, że łączna ilość zużytej energii elektrycznej w celu upieczenia ciasta jest iloczynem mocy, przy której działa urządzenie oraz czasu, przez jaki piec będzie funkcjonować. Ciekawostką jest, że w przypadku zastosowań przemysłowych do pomiaru prądu używa się mega-, giga-, a nawet terawatogodzin.

W przypadku elektrowni Siersza, w jednym z okresów sprawozdawczych zużycie prądu wyniosło 2 TWh. Dla potrzeb małego gospodarstwa domowego wystarczającą jednostką jest kilowatogodzina. Warto podkreślić, że potocznie używany skrót „kilowat” jest jednym z powszechnie rozprzestrzenianych błędów technicznych, gdyż kilowat stanowi jednostkę mocy, co nie jest równoznaczne z jednostką energii elektrycznej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here