ile zarabia marynarz

Beztroskie żeglugi po nieznanych rejonach, odkrywanie fantastycznych miejsc i możliwość spędzania czasu na ogromnych wodach – tak praca marynarza wygląda przynajmniej w teorii i w marzeniach wielu młodych osób. Przeważnie pojawia się w sennych marzeniach młodych chłopców i dorastających mężczyzn, którzy nie lubią się nudzić i oczekują, że ich życie zawodowe będzie pełne niespodzianek i zaskakujących przygód. Podczas wybierania swojej przyszłej pracy należy jednak kierować się nie tylko własnymi pragnieniami czy zainteresowaniami, ale też logiką.

Nie każdy bowiem jest w stanie zdobyć czy wykonywać zawód marynarza. Nie każdy będzie również zadowolony tym, ile zarabia marynarz pracujący w Polsce. Zawód ten bywa bardzo żmudny, ciężki i monotonny, wystawia człowieka na niejedną próbę i każe mu zmierzać się z najróżniejszymi problemami. Początkowo te kłody pokonuje się z ochotą i sporą motywacją, jednak z czasem zaczynają one człowiekowi tak bardzo dokuczać, iż zaczyna on myśleć o zmianie swojej branży zawodowej. Z tego powodu taką pracę należy dokładnie przemyśleć, zanim raz na zawsze zmieni się całe swoje życie.

Na czym polega praca marynarza?

Nie da się jasno powiedzieć, czym w ogóle zajmuje się marynarz. Ta praca ma wiele swoich oblicz i wszystko zależy od tego, na jakim stanowisku znajdzie się dana osoba. Marynarzami nazywa się bowiem niemalże wszystkich pracowników działających na statkach – są nimi i kapitanowie, i podrzędni bosmani. Oczywiście zakresy ich obowiązków znacząco się od siebie różnią, bo taki kapitan ma z natury dużo bardziej stresującą i odpowiedzialną pracę od przeciętnego bosmana. W każdym przypadku praca marynarza jest jednak trudna.

Wiąże się też ze sporym poświęceniem i wymaga od pracowników wielu ograniczeń. Niejednokrotnie opuszczają oni swoje domy rodzinne na długie miesiące, bo gdy otrzymują większy kontrakt, muszą spędzić na morzu nawet i pół roku (czasem bez żadnej przerwy). Bezustannie zachowują pełną czujność i pracują zwykle nie przez osiem, ale nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin dziennie. Po kilkumiesięcznym rejsie są przemęczeni, cierpią na bezsenność i nieraz nie potrafią odbudować relacji ze swoją rodziną. Z tego powodu marynarzami często zostają osoby samotne, które lepiej czują się w swoim własnym towarzystwie i nie mają w planach zakładania rodzin.

marynarze na statku

Kto może zostać marynarzem?

Oczywiście zawód marynarza nie jest dla każdego. Niektórzy młodzi mężczyźni będą mieć do niego większe predyspozycje od swoich kolegów. Pracę tę zdecydowanie ułatwią pewne cechy osobowości – przede wszystkim sumienność oraz odpowiedzialność. Kapitan statku odpowiada za całą swoją załogę, musi umiejętnie nią zarządzać i zawsze trzymać swoje nerwy na wodzy, aby w chwili zagrożenia opanować swój zespół i pozwolić mu szybciej rozwiązań zaistniały problem. W zawodzie marynarza spore znaczenie może mięć też sprawność fizyczna.

Najlepsi marynarze mogą pochwalić się wspaniałymi sylwetkami, nad którymi pracują dosłownie codziennie – nawet podczas rejsów regularnie ćwiczą i osiągają niesamowitą sprawność oraz wydolność. Pracownicy dołączający do załogi statku powinni również wykazywać się umiejętnością biegłego komunikowania się w obcych językach oraz znajomością geografii. Rozłąki z bliskimi nie mogą być dla nich kłopotem – tylko osoba, która jest w stanie przetrwać kilkumiesięczny brak spotkań ze znajomymi i rodziną, może poradzić sobie w roli marynarza.

marynarz

Ile zarabia marynarz?

Pensje uzyskiwane przez marynarzy mają zrekompensować wszystkie straty, których muszą oni na co dzień doświadczać. Z tego powodu są naprawdę zaskakująco wysokie, zwłaszcza gdy porówna się je do dochodów przyznawanych osobom związanym z zupełnie innymi branżami. Według ogólnie przyjętych zasad pensja każdego marynarza pracującego w zupełnie dowolnym kraju musi być wyższa niż tysiąc sto dolarów. Najczęściej zarobki marynarzy plasują się gdzieś w granicach kilku tysięcy euro, a polscy marynarze przyznają, że ich dochody kilkukrotnie przewyższają najniższą krajową.

Oczywiście zarobki poszczególnych marynarzy uzależnione są od wielu czynników. Na ich wielkość wpływ mają: staż pracy danej osoby, jej wykształcenie oraz obejmowane przez nią stanowisko. Pracując na stanowisku marynarza, trzeba również umiejętnie gospodarować zarabianymi pieniędzmi, bo zazwyczaj po kilkumiesięcznym kontrakcie następuje okres bezrobocia, który też trzeba jakoś przetrwać. Dobry marynarz jest zawsze przygotowany na takie sytuacje i ma w zanadrzu uzbierane pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here