kasza jaglana

Mało kto wie, ale kasza jaglana jest jedną z najstarszych i najdroższy kasz. Wytwarzana jest z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, nie nadaje się ona do zbyt długiego przechowywania. Do dzisiaj zostaję ona niedoceniona, ponieważ jej prozdrowotne właściwości nie są wszystkim znane. Warto włączyć ją do codziennego jadłospisu ze względu na jej wartości odżywcze, a także lecznicze. Co zawiera kasza jaglana? Jakie właściwości prozdrowotne płyną z jej spożywania? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kasza-jaglana-idealna-na-diecie-odchudzajacej/ 

Kasza jaglana, a odchudzanie? 

Sporo osób będących na diecie rezygnuje ze spożywania kasz, ponieważ wydaje się być dosyć kaloryczny. Jednak nawet osoby na restrykcyjnej diecie odchudzającej nie powinny całkowicie z niej rezygnować, ponieważ kaszy jaglanej zawarte jest krzem, który poprawia przemianę materii i przyczynia się do szybciej redukcji masy ciała. 

Należy zaznaczyć też, że kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, ponieważ nie zawiera glutenu. Warto jest więc polecić ją osobę na diecie bezglutenowej, a także osobom cierpiącym na niedokrwistość. Kasza jaglana posiada też wartości antywirusowe, które zmniejszają stany zapalne błon śluzowych, a zatem są idealnym lekarstwem na katar przy przeziębieniu.

Kasza odżywcza – jakie wartości odżywcze i składniki mineralne w sobie kryje? 

Kasza jaglana to nic innego, jak łuskane ziarna prosta. Doskonale wpisuje się w zdrowy styl życia, ponieważ tak jak wcześniej wspomnieliśmy nie zawiera glutenu, za to stanowi bogate źródło błonnika i innych związków odżywczych. 

W jej składzie możemy znaleźć przede wszystkim dużą ilość błonnika, a także cennego białka. W 100 g kaszy znajduje się, aż 11 g tego pożądanego składnika. Co więcej, w kaszy jaglanej znajduje się mała ilość skrobi, za to posiada ona mnóstwo witamin i minerałów, takich jak: 

  • miedź
  • mangan
  • magnez 
  • żelazo 
  • witaminy z grupy B
  • wapń 
  • fosfor
  • selen
  • cynk
  • antyoksydantów 

Kasza jaglana – właściwości prozdrowotne 

O kaszy jaglanej zrobiło się dosyć głośno przede wszystkim przez popularność diety bezglutenowej. Ta jest bowiem wolna od glutenu, a zatem może stanowić podstawowy składnik diety opartej na produktach bezglutenowych. Zawiera ona dużą ilość błonnika i jest lekkostrawna, a także doskonale reguluje pracę układu trawiennego i może być spożywana zarówno przez dzieci jak i osoby starsze. 

Co więcej kasza jaglana chroni organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników, a także może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia się, dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów. Wpływa też pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci. 

Kasza jaglana wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, wspiera procesy nauki i koncentracji, ponieważ stanowi cenny składnik diety wspomagającej wszelki wysiłek umysłowy. Co więcej wzmacnia kości i reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, a także wspomaga proces odchudzania się. Odpowiadając więc na wyżej postawione pytanie, kasza jaglana idealnie sprawdza się przy odchudzaniu. 

Zobacz też: http://www.ufendi.pl/przesilenie-wiosenne-nim-poradzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here