Z pewnością wiele osób spotkało się kiedyś z ciekawą anegdotą dotyczącą Forda i pierwszej fabryki samochodów, które produkowano pod tą właśnie marką. Z dumą podkreślał on, że klient może dokonać zakupu samochodu w dowolnie wybranym przez siebie kolorze, pod warunkiem, że kolorem tym będzie czerń.
W rzeczywistości nikomu i tak nie przeszkadzało to, że inne kolory nie są dostępne. Już sama możliwość dokonania zakupu samochodu, który był wielką nowinką technologiczną, było wystarczające dla ówczesnych ludzi. Na zakup samochodu nie każdy mógł sobie pozwolić, więc czarny, czy dowolnie inny, i tak sam w sobie był wystarczającym sposobem na to, by wyróżnić się z tłumu i zamanifestować swój status finansowy.
Z czasem jednak, kiedy samochód stawał się dobrem dostępnym dla coraz liczniejszego grona klientów, zaczęła pojawiać się potrzeba, aby istniała na tym rynku większa różnorodność. Oczywiście powstawały coraz liczniejsze fabryki i autorskie modele wielu różnych producentów. Z czasem zaczęto wprowadzać także dodatkowe wersje kolorystyczne.
Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że chcąc dokonać zakupu samochodu możemy przebierać nie tylko w różnego rodzaju modelach z różnych roczników, ale także w kolorach. Ilość wariantów kolorystycznych dostępnych w dzisiejszych czasach nie ogranicza się nawet do tych, które faktycznie można znaleźć w salonach samochodowych czy komisach. Oprócz kolorów tak zwanych fabrycznych można pokusić się o polakierowanie swojego samochodu na niemal dowolny i niepowtarzalny kolor. Jeśli posiada się odpowiednie umiejętności i pasję można spróbować podjąć się tego zadania samodzielnie. W przeciwnym wypadku lepiej będzie zlecić to specjaliście.
Na to ile kosztuje lakierowanie samochodu składa się co najmniej kilka czynników
Na samym początku trzeba zdecydować się, czy zmiana koloru ma dotyczyć całego nadwozia (wliczając w to elementy niewidoczne jak na przykład drzwi od wewnętrznej strony) czy też polakierowane mają być tylko wybrane fragmenty. Oczywiście koszt pomalowania całości może sięgać nawet do 10 tys złotych. Chcąc obniżyć koszta warto pominąć elementy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
Niektóre osoby, aby wyróżnić się z tłumu i zafundować sobie niepowtarzalny wygląd samochodu decydują się na malowanie tylko niektórych elementów nadwozia. Można więc na przykład pomalować tylko i wyłącznie drzwi albo maskę. W zależności od wielkości oraz ilości lakierowanych elementów koszt może się wahać od 200 do 800 złotych za element. To jest kwota zdecydowanie bardziej przystępna.
Na ostateczny koszt lakierowania samochodu niebagatelny wpływ będzie mieć także lakier jaki użyty zostanie do tego zabiegu. Istnieje bowiem bardzo wiele różnych producentów, którzy zajmują się przygotowywaniem lakierów. Każdy z nich cechować się może różną odpornością na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Im lepszy lakier zostanie zastosowany, tym lepszy i trwalszy efekt zostanie osiągnięty. A przecież w całym tym procesie chodzi o to, aby efekty były widoczne jak najdłużej, by samochód prezentował się wyjątkowo przez długie lata jego użytkowania. W wyborze odpowiedniego lakieru oczywiście warto zaufać doświadczonemu lakiernikowi.
Nie mniej istotne jest także to, czy kolor jaki chcemy zastosować jest jednym z dostępnych w gotowej palecie kolorów. Jeśli żaden z dostępnych kolorów nie jest tym, czego potrzebujemy konieczne będzie wykonanie odpowiedniej mieszanki. A to wiąże się niestety z wyższym kosztem. Często trzeba mieszać kolory wielokrotnie w różnych proporcjach, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Również decydując się na coraz bardziej modny matowy lakier zapłacimy więcej.
Kiedy lakierowanie samochodu zostaje zleconego doświadczonemu lakiernikowi w dobrym salonie, to także za jego dobrze wykonaną pracę należeć się będzie odpowiedniej wysokości wynagrodzenie. Osoba doświadczona oprócz tego, że zmieni kolor naszego auta to wcześniej także sprawdzi ogólny stan nadwozia. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie dokonanie jakichś drobnych napraw. Jeśli istnieją w nadwoziu jakieś zarysowania lub drobne wgniecenia to możemy liczyć na to, że zostanie to zamaskowane.
Dzięki takim zabiegom nowy lakier będzie prezentować się znacznie lepiej. Na koniec należy zadbać o to, aby nowa warstwa była jak najlepiej zabezpieczona przed działaniem światła i warunków atmosferycznych. W tym celu zastosować należy na przykład woskowanie samochodu a następnie bardzo dokładne polerowanie. Jeśli wszystkie te prace zostaną wykonane w sposób profesjonalny to samochód może prezentować się jak nowy.