Leczenie uzależnień

Uzależnienia są jednym z większych problemów ówczesnego świata. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka. Kompulsywne picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków, zakupoholizm lub uzależnienie od hazardu to tylko kilka z uzależnień, które szerzą się niczym choroby cywilizacyjne. Leczenie uzależnień stwarza jednak szansę każdej osobie na wyjście z ciężkiej sytuacji, w której znajduje się w danym momencie. Przyjrzyjmy się, czym jest terapia uzależnień oraz jak ona przebiega.

Terapia uzależnień – czym jest?

Terapia uzależnień jest dziś bardzo istotną formą terapii, która pomogła wielu pacjentom w powrocie do normalnego życia. Powszechny dostęp do używek oraz wyzwania współczesnego świata pociągają wiele osób do szukania i korzystania z niebezpiecznych sposobów na „ucieczkę” od swojej sytuacji życiowej. Najpowszechniejszymi problemami, którymi zajmuje się leczenie uzależnień, są oczywiście uzależnienia od alkoholu i narkomanii. Trzeba jednak mieć świadomość, że obecnie występuje znacznie wiele innych uzależnień, które pośrednio lub bezpośrednio mogą być szkodliwe dla organizmu w takim samym stopniu. Problem z uzależnieniem może być związany z lekomanią, nałogiem hazardu lub zakupoholizmu. Terapie uzależnień pomagają w wychodzeniu z sytuacji, która nie jest komfortowa zarówno dla samego zainteresowanego, jak również dla całego jego otoczenia. Dla przykładu alkoholizm odciska swoje piętno na zdrowiu i może prowadzić do jego skrócenia o nawet kilkanaście lat, jak również na zdrowiu psychicznym i niekiedy fizycznym osób w najbliższym otoczeniu uzależnionej osoby.

Ośrodek leczenia uzależnień – skuteczna droga do nowego życia

Najskuteczniejszym sposobem na pozostawienie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, leków lub jakiegokolwiek czynnika zewnętrznego jest kompleksowe leczenie uzależnień. Terapia rozpoczyna się od zaprzestania poddawania się dalszej alkoholizacji lub pogłębianiu jakiegokolwiek innego uzależnienia oraz detoksykacji. Absencja jest koniecznym warunkiem, aby móc przejść do kolejnych etapów skutecznego leczenia. Najlepsze warunki do tego zapewnia prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Daje on możliwość przejścia pełnej terapii w warunkach stacjonarnych. Pacjent znajduje się pod stałą opieką świadczona przez profesjonalnych i doświadczonych specjalistów. Ośrodek leczenia uzależnień może sobie pozwolić na zwiększenie intensywności działań mających na celu pokonanie nałogu, ponieważ pacjenci przez cały czas znajdują się na oddziałach terapeutycznych. W konsekwencji sprawia to, że terapia uzależnień jest znacznie szybsza i pacjenci wcześniej niż w przypadku innych rozwiązań mogą powrócić do codziennego życia na zupełnie nowych zasadach.

Zajęcia, które są częścią terapii, wiążą się zarówno z uczestnictwem w działaniach grupowych, jak i indywidualnej pracy z lekarzem. Okres takiej terapii nie powinien trwać krócej mniej niż miesiąc w przypadku lekkich uzależnień i odpowiednio dłużej, kiedy uzależnienie rozwinęło się do dalszego stadium lub jest dodatkowo związane z uzależnieniem od leków, narkotyków lub innych czynników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here