Ocieplanie stropu pianką poliuretanową – jak prawidłowo wykonać izolację termiczną stropu?

Jednym z najtrwalszych i najdłużej zachowujących swoje właściwości materiałów do izolacji stropu jest pianka poliuretanowa. Sprawdź, kiedy należy ocieplić strop i jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Kiedy należy ocieplić strop i jaki materiał wybrać?

Nieocieplony strych może być źródłem ucieczki ciepła w całym budynku. Strop nad ostatnią kondygnacją warto ocieplić, jeśli chłodne poddasze nie stanowi miejsca użytkowego lub z założenia projektowego nie jest przeznaczone do użytkowania.

Doskonałym sposobem na termoizolację poddasza jest ocieplenie stropu pianką poliuretanową. Pianka PUR to materiał, który z biegiem lat nie traci w znaczącym stopniu właściwości termoizolacyjnych. Nanosi się ją metodą natrysku – równą, jednolitą warstwą, która pozwala na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

W zależności od rodzaju stropu, jego konstrukcji i materiału, z którego został wykonany, należy zastosować odpowiednią metodę ocieplania. Inaczej będzie więc wyglądać ocieplanie stropu belkowego (szkieletowego) a inaczej stropu betonowego.

Ocieplanie stropu szkieletowego pianką poliuretanową

Strop szkieletowy występuje najczęściej w starych kamienicach, domach „kanadyjskich”, w budynkach drewnianych i w domach murowanych z dachem drewnianym, gdzie część mieszkalna poddasza oddzielona jest od części nieużytkowym rzędem belek. W tym przypadku ocieplanie stropu szkieletowego pianką poliuretanową polega na wypełnieniu wolnych przestrzeni między częściami konstrukcji produktem izolacyjnym i ich zabudowaniem.

Najlepiej w takich przypadkach sprawdza się pianka otwartokomórkowa, np. Purios FR. To lekki produkt (9-14 kg/m³) do ocieplania stropu belkowego, pozwalający na uzyskanie optymalnego poziomu termoizolacji, jak również izolacji dźwiękowej.

Ocieplanie stropu betonowego pianką poliuretanową

Ocieplanie stropu betonowego pianką poliuretanową

Do izolacji stropu betonowego najlepiej sprawdza się pianka zamkniętokomórkowa, której poszczególne rodzaje charakteryzują się zróżnicowanymi gęstościami, zależnymi od wymogów w kwestii odporności mechanicznej. Jeśli strop ma być ocieplony od góry, warto zastosować piankę bardziej wytrzymałą i twardą, np. Purios HR, o gęstości min. 50 kg/m³, która jest następnie obciążona betonem posadzkowym, elementami wyposażenia i codziennym użytkiem.

W przypadku ocieplenia stropu betonowego pianką poliuretanową od spodu sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa o niższej gęstości, np. Purios H, o gęstości 34 – 40 kg/m³, gdyż izolacja sufitowa nie jest obciążona.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – korzyści ekonomiczne

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową może przynieść duże oszczędności związane z zatrzymaniem ciepła i zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Szczególną uwagę na strop powinni zwrócić mieszkańcy starszych budynków, które mogły nie zostać prawidłowo docieplone. Warto dokładnie sprawdzić stan termiczny budynku badaniem termowizyjnym.

W przypadku nowych domów należy zapoznać się z przepisami prawa i rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Od 2017 roku podniesione zostały wymogi odnośnie instalacji przegród budowlanych, również ocieplenia stropu przy nieocieplonym poddaszu.

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową Purios to szybki sposób na izolację termiczną, bez konieczności montażu klejem i łącznikami. Ocieplenie uzyskuje się podczas jednorazowej bezspoinowej aplikacji. Każda pianka Purios (firmy Purinova) zapewni zarówno komfort termiczny, jak i wyciszenie kondygnacji. Wyeliminuje mostki cieplne, dokładnie pokryje powierzchnię i będzie stanowić ochronę przed wizytą niepożądanych zwierząt. Jest bezpieczna dla ludzi, nie tworzy niekorzystnego środowiska dla alergików.

Choć na rynku istnieją metody tańsze niż ocieplenie stropu pianką poliuretanową, korzyści ekonomiczne są znacznie wyższe niż poniesiony koszt. Parametry izolacyjne nie zmieniają się z biegiem lat w znaczący sposób, a materiał jest tak samo trwały przez cały czas użytkowania.

Dowiedz się więcej o ocieplaniu stropu pianka poliuretanową z artykułu: https://purios.com/blog/ocieplenie-stropu-pianka-poliuretanowa

[Głosów:6    Średnia:4.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here