Potoki wody płynącej ulicą, kałuże stojące w zagłębieniach terenu. Buty oblane deszczówką, która pryska spod stóp innych przechodniów. Przemoczone nogi, po tym jak buty trafiły w kałużę, a nie na suchy kawałek chodnika. Fontanna wody z wypełnionego kałużami rynsztoka, tuż po przejechaniu samochodu. Takie sytuacje bardzo dobrze zna każdy, kto mieszka we współczesnym mieście. Znakiem postępu jest to, że człowiek zaczął utwardzać ziemię, po której stąpa – niestety to unowocześnianie infrastruktury okazało się być nieco w niezgodzie z przyrodą – bo woda, która spadnie z nieba, powinna samoistnie wsiąknąć w grunt, nawodnić ziemię, która czeka na właśnie taki zastrzyk życia, by wydawać z siebie rośliny.
Tymczasem grunt, który został zakryty jakimś materiałem budowlanym, zamyka wodzie dostęp do gleby, zmusza ją do pozostania na powierzchni, zbierania się w konkretnych miejscach – a jak wskazano, takie strumienie stojącej wody potrafią bardzo skutecznie uprzykrzać życie użytkownikom miejskiej przestrzeni.
Odwodnienia liniowe to sprytna kanalizacja
Na szczęście opracowano sposób, który pomaga rozprawić się z nadmiarem wody. Ta metoda jest genialna w swojej prostocie, a nawiązuje do idei kanalizacji. Na deszczówkę, która zbiera się na:
- chodnikach
- ulicach
- podjazdach
- placach
- deptakach
czeka sieć podziemnych korytek, które tworzą swego rodzaju labirynt – ułożony jednak tak sprytnie, by wyprowadzić wodę deszczową w konkretne miejsce. Ta sieć korytek znajduje się tuż pod powierzchnią gruntu – kratka, którą jest nakryte takie korytko, znajduje się właśnie na tej samej wysokości, co chodnik czy inny rodzaj utwardzenia podłoża. Ta obecna w nazwie liniowość to właśnie odniesienie do kształtu korytek – są długie i wąskie, a każdy może to łatwo zaobserwować, wypatrując charakterystycznych kratek, pojawiających się tu i ówdzie w przestrzeni miasta.
Odwodnienia liniowe to rozwiązanie, które mogą więc zastosować między innymi osoby odpowiedzialne za prezencję i funkcjonalność miejsc publicznych, czyli na przykład przedstawiciele władz samorządowych albo przedstawiciele spółek opiekujących się takimi interesami miejscowości. Ale o takich systemach powinni pomyśleć też prywatni przedsiębiorcy, a nawet właściciele domów jednorodzinnych.
Więcej przydatnych informacji na temat odwodnień liniowych możesz znaleźć na stronie: https://www.bielbet.pl/