pieczenie i ból języka

Przyczyn występowania szczypania lub pieczenia języka, można doszukiwać się na wielu podłożach. Może ono wystąpić po zjedzeniu lub wypiciu czegoś ostrego, co w żaden sposób nie powinno nas niepokoić. Jeśli ból języka występuje bez wyraźnego powodu, możliwe żejest on spowodowany pieczeniem jamy ustnej lub innymi czynnikami, na przykład problemami ogólnoustrojowymi.

Co może być źródłem pieczenia i bólu języka?

Przyczyn pieczenia w ustach może być naprawdę wiele . Często nie obędzie się bez wizyty u specjalisty i dopiero wspólne, dokładne przeanalizowanie z nim podłoża problemu, może być skuteczne do prawidłowego postawienia diagnozy przez lekarza. Pieczenie jamy ustnej występuje w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to postać pierwotna, w której nie występuje żaden czynnik miejscowy lub ogólnoustrojowy powodujący pieczenie. Druga postać nazywana jest wtórną, gdzie pieczenie spowodowane jest konkretnym stanem lub chorobą. Powodu pieczenia i bólu języka można doszukiwać się w występowaniu suchości ust, do której dochodzi najczęściej w następstwie przyjmowania leków lub choroby.  Pieczenie mogą również powodować liszaje, pleśniawki oraz obecność w jamie ustnej sztucznej szczęki. Podłożem dla problemów z językiem może być również uszkodzenie nerwów, zły stan psychiczny, alergia, czy przyjmowanie leków na nadciśnienie lub tych z grupy antydepresantów, Wpływ na ból w obrębie jamie ustnej może mieć również niedobór witamin z grup B, czy takich minerałów jak kwas foliowy, cynk oraz żelazo. Źródłem mogą być również inne choroby, takie jak cukrzyca czy choroba refluksowa. Dla uniknięcia problemów z językiem, ważnym jest również zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ból i pieczenie może wystąpić na skutek zbyt mocnego szorowania zębów, czy zbyt częstego używania specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej.

Co może oznaczać pieczenie i ból języka

W jaki sposób wyleczyć podrażniony język?

Z powodu problemów związanych z ustaleniem przyczyny zespołu pieczenia jamy ustnej, najlepiej jest zacząć szukać fachowej pomocy u specjalisty. Udzieli on nam szczegółowych porad i zaleceń, jak poradzić sobie z trapiącym nas problemem, oraz, jeśli będzie to konieczne, przepisze pomocne środki farmaceutyczne. Istnieje również wiele domowych sposobów, mogących okazać się panaceum na problemy związane z pieczącym językiem.  Pomocne mogą okazać się środki kojące. Przed ich zastosowaniem, z powierzchni języka, należy usunąć wszelkie nieczystości i upewnić się, że w jamie ustnej nie są obecne żadne ciała obce. Jako środek, może zostać użyty kawałek materiału zwilżony w zimnej wodzie. Tak przygotowany okład przystawiamy do podrażnionego i bolącego miejsca na naszym języku. Idealnie sprawdzają się kostki lodu, które wystarczy ssać. Skutecznymi mogą okazać się specjalne płukanki, przygotowane na bazie chłodnej lub słonej wody. Bolące miejsce możemy posypać kilkoma ziarenkami cukru. Przy pieczeniu języka, za wszelką cenę powinniśmy unikać spożywania gorących napojów oraz pokarmów, gdyż mogą one spowodować nasilenie się występującego bólu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here