Podstawowe źródło życia na ziemi

Każdemu z nas życie kojarzy się z jedzeniem i oddychaniem. Aby żyć musimy mieć pokarm. Istnieją na Ziemi organizmy, które same produkują na swoje potrzeby i przy okazji dla innych pokarm. Taką grupę stanowią między innymi rośliny, królestwo które aby żyć potrzebują światła i dwutlenku węgla i wody.
Z naukowego punktu widzenia na pytanie co to jest fotosynteza można odpowiedzieć następująco:
Fotosynteza to proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzący w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil, przy udziale światła.
Tak więc aby zaistniał ten proces najprościej możemy sobie wyobrazić jak promienie słoneczne padają na zielone liście, które przetwarzają w sobie wodę pobraną przez system korzeniowy i dwutlenek węgla pobrany z powietrza podczas oddychania rośliny. Energia słoneczna daje roślinom siłę do wytworzenia z wcześniej wymienionych składników tak dla nas istotne do życia produkty, do których należy między innymi tlen.
Proces fotosyntezy dostarcza nam również węglowodanów.
Aby proces fotosyntezy przebiegł pomyślnie muszą zostać spełnione warunki takie jak wystąpienie fazy jasnej i ciemnej.
Dzięki procesowi fotosyntezy są organizmami samożywnymi. Dzięki ich samożywności dostarczają organizmom roślinożernym niezbędny do ich życia pokarm. Ilość pokarmu jaki rośliny wytwarzają zależy od tempa przebiegu procesu fotosyntezy. Im więcej słońca, soli mineralnych, wyższej temperatury otoczenia , wilgotności tym roślina jest większym producentem.

kosmetomania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here