Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn jest wywołana zaburzeniami spermatogenezy. Jest to proces produkowania i dojrzewania gamet męskich. Przyczyn występowania wcześniej wspomnianych zaburzeń jest wiele i mają różne podłoża.

Napromieniowanie

Jedną z przyczyn występowania niepłodności u mężczyzn jest napromieniowanie. Zarówno radioterapia, jak i chemioterapia wpływają na ograniczenie męskiej płodności. Leczenie niepłodności tak powstałej jest niemożliwe. Dlatego też w ramach bezpieczeństwa zaleca się zmrożenie nasienia przed przystąpieniem do zabiegów.

Produkcja przeciwciał przeciwplemnikowych

Zaburzenia autoimmunologiczne prowadzą do tego, że układ odpornościowy zaczyna produkować charakterystyczne przeciwciała, które sprawiają, iż plemniki przestają być zdatne do zapłodnienia. W tym przypadku leczenie bezpłodności nie daj większych efektów. Najlepszą możliwą opcją w tym przypadku jest zapłodnienie in vitro, albo inseminacja domaciczna.

Choroby weneryczne

Niepłodność może być wywołana również nieleczonymi stanami zapalnymi i dolegliwościami narządów płciowych. Leczenie niepłodności będzie polegać na leczeniu wcześniej wspomnianych schorzeń. Warto zdawać sobie sprawę jednak z tego, że w niektórych przypadkach takie zaniedbanie może doprowadzić do nieodwracalnej bezpłodności. Wtedy żadne leczenie nie będzie przynosiło efektów.

Wady wrodzone albo nabyte

Niekiedy niepłodność może być przyczyną wrodzonych wad genetycznych. Mogą to być nieprawidłowości takie, jak brak jednego jądra, umiejscowienie jąder poza moszną, stulejka czy też zbyt krótkie wędzidełko. Leczenie bezpłodności wywołanej wadami genetycznymi polega na operacyjnym usunięciu nieprawidłowości, albo naprawie uszkodzonych narządów. Oprócz wad wrodzonych przyczyną niepłodności mogą być również wady nabyte. Są nimi nowotwór jądra, czy też nabyty wodniak jądra. Zmiany wywołane tymi schorzeniami są niezdatne do leczenia.

Choroby ogólnoustrojowe

Choroby ogólnoustrojowe wywołują spadek jakości nasienia, przez co przyczyniają się do występowania niepłodności. Są nimi przykładowo cukrzyca, choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane czy przechorowanie w dzieciństwie świnki, powikłanej zapaleniem jąder. Zazwyczaj nie powodują one nieodwracalnej bezpłodności, jednak wpływają na utrudnienia w staraniach się o dziecko. Choroby te często muszą być leczone przez całe życie i nie ma nic co mogłoby przyczynić się do zwiększenia płodności mężczyzny. Można jedynie wyeliminować inne rzeczy wpływające na obniżenie jakości nasienia takie, jak używki, nadmierny stres, czy wysiłek fizyczny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here