Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest czasem, na który czeka z pewnością większość pracowników. Pozwala on na relaks, odpoczynek od pracy i spędzenie czasu z najbliższymi. Taki urlop należy się każdemu pracownikowi. Jednak wielu z nas zadaje sobie pytanie – jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? Ile dni nam przysługuje w danym roku? Od czego to zależy?
Zasady dotyczące urlopów reguluje Kodeks Pracy. To, ile danemu pracownikowi przysługuje urlopu wypoczynkowego zależy od jego stażu pracy. Opcje w tym przypadku są dwie – dla pracowników pracujących mniej niż 10 lat długość urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni. Osoby wykonujące pracę zarobkową więcej niż 10 lat mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w danym roku. Pamiętać należy o tym, że w tym przypadku bierze się także pod uwagę okresy, w których pracownik pobierał naukę. Z tego tytułu doliczamy dodatkowe lata nauki do stażu pracy, przykładowo; szkoła wyższa (8 lat), szkoła policealna (6 lat), szkoła średnia ogólnokształcąca (4 lata), szkoła zawodowa średnia (5 lat), szkoła zawodowa zasadnicza (3 lata).
W sytuacji, gdy nie wiemy jak wyliczyć urlop wypoczynkowy, pamiętać należy o tym, że zależy to także od tego, czy podejmujemy pierwszą pracę w życiu, czy kolejną. Jeśli jest to pierwsza praca – pracownik nabywa prawo do urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego danemu pracownikowi. A więc po przepracowaniu miesiąca mamy prawo do jednego dnia urlopu. Z każdym kolejnym miesiącem ta liczba wzrasta. Jeśli natomiast podejmujemy kolejną pracę – ustala się proporcjonalny wymiar urlopu, który przysługuje po przepracowaniu określonego czasu u pracodawcy. Z reguły kalendarzowy miesiąc pracy jest równy 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego.
W przypadku nagłych sytuacji, które sprawiają, że pracownik nie może stawić się w pracy – wówczas przyznany jest urlop na żądanie. Pracownik ma do niego prawo 4 razy (czyli 4 dni) w danym roku kalendarzowym. Jednak jest on udzielany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pracodawca musi wyrazić zgodę na taki urlop.
Zatem odpowiedź na pytanie jak wyliczyć urlop wypoczynkowy jest stosunkowo łatwa. Pracownik musi wyliczyć swój staż pracy i okresów pobierania nauki ze szkół branych pod uwagę w Kodeksie Pracy. Dla osób ze stażem ponad dziesięcioletnim ilość urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym jest dość spora – aż 26 dni. Dla osób ze stażem poniżej 10 lat – jest to 20 dni.
Jeśli ktoś chce pogłębić dodatkowo wiedzę na temat tego, jak wyliczyć urlop wypoczynkowy, komu przysługuje, jakie prawa ma pracownik i pracodawca – warto zajrzeć do Kodeksu Pracy, który reguluje wszystkie sprawy związane z pracą, pracownikiem i pracodawcą. Prawo jasno określa te zasady, których należy przestrzegać.
Urlop wypoczynkowy pracownik ustala zazwyczaj w najdogodniejszym dla niego terminie, jednak po wyrażeniu zgody przez pracownika. Zazwyczaj jest to okres wakacyjny, jednak niektórzy pracownicy wolą odbyć urlop wypoczynkowy zimą lub jesienią, co także ma swoje zalety. To czas odpoczynku, relaksu i wyciszenia.

inwestycyjnawolnosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here