świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom starszym będącym w określonym wieku. Jednak muszą one spełnić określone warunki, aby je otrzymać.
Główne warunki określa ustawa, ale oprócz tego osoba musi spełniać warunki indywidualne takie jak określenie przyczyny ustania pracy, długość stażu pracy, wiek osoby.
Można je otrzymać między innymi jeśli przez 180 dni nieprzerwanie osoba starsza pobierała zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy. Osoba nadal musi być zarejestrowana w Urzędzie Pracy, co musi potwierdzić zaświadczeniem otrzymanym w tej instytucji.

Osoba przez czas rejestracji w Urzędzie, nie może odmówić bez podania przyczyny podjęcia pracy zarobkowej proponowanej przez tą instytucję, co musi potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem.

Wniosek o przyznanie zaświadczenia przedemerytalnego należy złożyć nie później niż 30 dni po wydaniu zaświadczenia przez Urząd o pobieraniu przez nas zasiłku przez 180 dni.
Jeśli w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, osoba była zatrudniona do prac dorywczych (inwentaryzacja), wniosek o świadczenie przedemerytalne można złożyć dopiero po 30 dniach od dnia wykonywanej pracy. W przeciwnym wypadku osoba otrzyma odmowę i wniosek będzie musiała składać powtórnie.

Świadczenie przedemerytalne osoba może otrzymać przede wszystkim z powodu pracodawcy. Kiedy zakład w którym osoba pracowała chyli się ku upadkowi, jest niewypłacalny i osoba pracowała w nim co najmniej 6 miesięcy, a także kiedy wiek jest odpowiedni tzn kobieta ma ukończone 56 lat, a mężczyzna 61 lat i ma przepracowane w przypadku kobiet 20 lat pracy i mężczyzn 25 lat to jak najbardziej może się ubiegać o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

ile wynosi świadczenie przedemerytalne

Jednak kobieta czy mężczyzna chcąca ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, może to zrobić tylko wtedy kiedy jej zakład pracy przestaje istnieć, ogłosił bankructwo bądź nastąpiły inne przyczyny uniemożliwiające dalsze świadczenie pracy przez osobę, które musi być potwierdzone przez pracodawcę lub w przypadku ogłoszenia upadłości syndyka. Jeśli poprzedni pracodawca nie chce podać przyczyny ustania przez nas pracy, to przeprowadza się postępowanie wyjaśniające.
Dla osób, które prowadziły własną działalność gospodarczą warunki przyznania świadczenia są jednak inne.

Mogą je złożyć osoby prowadzące własną firmę przez okres 24 miesięcy nieprzerwanie i ogłosiły upadłość. Kobieta może to zrobić w wieku 56 lat po przepracowaniu 20 lat, a mężczyzna 61 lat po przepracowaniu 25 lat, które jest w stanie na papierze udowodnić.
Warunkiem jest zaświadczenie wydane sądownie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Kobiety czy mężczyźni pobierający wcześniej rentę, której stosunek się skończył mogą także ubiegać się o świadczenie przedemerytalne określając pewne warunki. Tzn kobieta może to zrobić w wieku 55 lat, a mężczyzna 60 lat i muszą mieć udokumentowany staż pracy na 20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna. Co najważniejsze trzeba zarejestrować się we właściwym Urzędzie Pracy nie później niż 30 dni od ustania renty.

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne?

Od 1 marca 2018 roku wysokość świadczenia wynosi 1.070,99 zł.
Jednak osoba, która utraciła prawo do renty i zaraz po tym ubiegała się o świadczenie przedemerytalne otrzyma zasiłek wysokości otrzymywanej wcześniej renty. Jednak nie więcej niż ustawowa kwota zasiłku przedemerytalnego 1.070,99 zł.

na emeryturze

Jak widzimy świadczenie przedemerytalne jest bardzo niskie. Rzadko która osoba jest w stanie utrzymać się z kwoty 900 złotych na rękę więc coraz częściej osoby pragną dorobić tym bardziej, że bardzo dużo osób nie chce iść na taki zasiłek tylko zmusza ich do tego sytuacja zakładu pracy. Zgodnie z prawem jest to możliwe, tylko musimy pamiętać żeby nie przekraczać pewnych kwot, aby świadczenie nie zostało nam odebrane.

Najlepiej wybrać się takiej osobie do instytucji, z której otrzymujemy świadczenie przedemerytalne i dokładnie dowiedzieć się ile możemy maksymalnie dorobić i jakie są tego warunki. Ludzie starsi często nie mają dostępu do internetu, a także nie potrafią z niego korzystać właściwie, a w ZUSie otrzymujemy informację z pierwszej ręki i co najważniejsze aktualne, bo prawa i ustawy bardzo szybko ulegają zmianie i przeoczając jakąkolwiek możemy narobić sobie problemów i wysokość świadczenia zmieni się nam w chwili w której nie będziemy się tego nawet spodziewać, a dla emeryta kupującego leki i utrzymującego się często samemu bez pomocy małżonka czy rodziny, każdy otrzymany grosz się liczy więc tym bardziej najlepszym wyjściem będzie wybranie się do ZUSu i pozyskanie informacji co możemy, a czego lepiej nie robić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here