Normalną sytuacją jest, że wiele osób poszukujących pracy znajduje się często na początku swojej drogi zawodowej. Dotyczy to przede wszystkim absolwentów. Jeżeli chcesz zacząć budować karierę zawodową i potrzebujesz doświadczenia, powinieneś szukać zatrudnienia, które Ci to umożliwi. Priorytetem w takiej sytuacji będzie zdobywanie wiedzy, poszerzanie kwalifikacji, rozwój, a nie wysokie wynagrodzenie. Brak doświadczenia zrekompensujesz zapałem do pracy, chęcią realizacji ciekawych projektów i podejmowaniem wyzwać, które postawi przed Tobą szef.
Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, istotny jest plan działania. Jeżeli studiujesz, to decyzja z jaką branżą chcesz się związać, powinna zapaść jeszcze w szkole średniej, ponieważ będzie miała wpływ na kierunek studiów. Ci, którzy mają świadomość tego, co chcą robić w życiu, już na początku mają ułatwione zadanie, ponieważ wiedzą, jakiej pracy szukać i czego oczekują od pracodawcy. Sprecyzowane plany na przyszłość z pewnością ułatwią znalezienie satysfakcjonującej pracy.
Jak to wygląda w praktyce
Zamieszczane oferty pracy pokazują, że pracodawcy często poszukują osób bez doświadczenia zawodowego. Ogłoszenia zazwyczaj dotyczą możliwości odbycia stażu, zatrudnienia tymczasowego, na zastępstwo, lub w niepełnym wymiarze godzin. Niskie wynagrodzenie rekompensują jednak możliwością pracy przy ciekawych projektach, uczestnictwa w kursach i szkoleniach, elastycznymi godzinami pracy lub pracą zdalną z dowolnego miejsca. Taka praca daje duże możliwości rozwoju, nawiązania przydatnych kontaktów i jednocześnie pozwala się usamodzielnić. Wszelkie zdobyte kwalifikacje, doświadczenie, ukończone kursy – o to wszystko będzie można później uzupełnić CV, co z pewnością znacznie zwiększy szanse na zdobycie dobrej posady. Każde osiągnięcie będzie Twoim atutem podczas walki z konkurencją. Szukając pracy w Rybniku dobrze jest na bieżąco przeglądać ogłoszenia z ofertami pracy.
Pierwsza praca
Podczas stawiania pierwszych kroków na drodze zawodowej kariery trzeba w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania wobec pracodawcy. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze, co chcesz robić, jaka branża Cię interesuje. Być może jest to konkretna firma?. Pamiętaj, że nie posiadasz jeszcze dużego doświadczenia, dlatego musisz umieć określić swoje mocne strony, którymi przekonasz rekrutera, że jesteś najlepszym kandydatem na pracownika. Jednym z najczęstszych powodów wydłużającego się czasu poszukiwania pracy jest sytuacja, gdy człowiek „nie wie, czego chce”. Kolejnym są zbyt wysokie oczekiwania kandydatów. Więcej na temat zarobków w Krakowie dowiesz się z artykułu pt. „Wysokie zarobki w Krakowie – zobacz jakiej pracy szukać”. Warto zatem wiedzieć, czego się oczekuje, ale także co jest się w stanie zaoferować.
Zwiększanie swoich kwalifikacji
Pomocne w zrozumieniu wymagań pracodawców jest studiowanie pojawiających się ofert pracy. Dobrze jest wybierać ciekawe oferty i starać się rozmawiać ze specjalistą ds. HR, zadawać pytania, by widzieć jakie są wymagania pracodawców, czego oczekują od kandydatów. Badania rynku pomogą właściwie ocenić sytuację. W polecanym artykule serwisu „Nasze Miasto” – dowiesz się gdzie obecnie jest łatwo o pracę. Posiadanie wiedzy na temat pracodawców ułatwi Ci aktualizację CV, pozwoli oszczędzić czas i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nawet poświęcasz dużo czasu na poszukiwanie zatrudnienia, nie rezygnuj z podnoszenia kwalifikacji. Pamiętaj o urzędach pracy, które oferują bezpłatne kursy doszkalające. Możesz uczyć się przez Internet, kursy online cieszą się bardzo dużą popularnością, a ich główną zaletą jest to, że możesz sam wybrać czas szkolenia bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętaj, że każda nowa umiejętność znacznie zwiększa Twoje szanse na rynku pracy.