„Łuszczyca- ulecz to szybko”

Niemalże milion Polaków zmaga się z uciążliwymi objawami schorzenia, jakim jest łuszczyca. Chociaż potrafimy leczyć łuszczycę coraz lepiej, wciąż brakuje nam wiedzy na temat pochodzenia zmian oraz czynników, które bezpośrednio wpływają na rozwój obrazu choroby.

Szacuje się, że około milion osób cierpi w naszym kraju na łuszczycę. Jest to choroba skóry o dość uciążliwym z punktu widzenia objawów charakterze. Chorzy są często stygmatyzowani z powodu widocznych symptomów choroby- wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż pomimo faktu, że łuszczyca może dotknąć każdego, nie jest chorobą zakaźną. Wciąż nie są znane bezwzględne przyczyny rozwoju łuszczycy- wśród wielu teorii dotyczących etiologii tej choroby dominuje przeświadczenie o auto-agresywnym pochodzeniu choroby.

Co dzieje się ze skórą w przebiegu łuszczycy?

Przyjmuje się, iż objawy, które są widoczne w łuszczycy są bezpośrednim efektem zaburzonego cyklu dojrzewania keratynocytów, czyli komórek naszego naskórka. W warunkach prawidłowych każda powierzchniowa komórka naszej skóry przechodzi przez odpowiedni cykl życiowy, który wiąże się z ich wzrostem oraz przesuwaniem się do wierzchnich części naskórka. W trakcie tych przemian, komórki naskórka wypełniają się białkami co stanowi początek procesu rogowacenia. Szacuje się, iż cykl rozwoju i życia keratynocytów to około 30 dni. Mechanizmy immunologiczne sprawiają, że cykl ten ulega znacznemu skróceniu ( często mniej niż 7 dni), co sprawia, że fizjologiczna cyrkulacja komórek nie jest zachowana. Naskórek nie dojrzewa w odpowiednim stopniu, czemu towarzyszy ograniczenie usuwania starych komórek- warstwa powierzchniowa skóry staje się pogrubiała.
Najbardziej swoistą manifestacją łuszczycy jest pojawienie się na skórze dobrze odgraniczonych, wypukłych plam. Plamy te, najczęściej pokryte są szaro-białymi łuskami, które luźno przylegają do powierzchni skóry. Zmiany te często lokalizują się na kolanach, w okolicy łokciowej, licznie obserwowana jest lokalizacja pomiędzy pośladkami.

Jak rozpoznajemy łuszczycę?

Rozpoznanie łuszczycy jest stosunkowo proste i opiera się o uchwycenie specyficznych zmian dermatologicznych. Ocena makroskopowa skóry jest również związana z pobraniem niewielkiego wycinka, który jest następnie oceniany poprzez obserwację mikroskopową. Bardzo charakterystycznym symptomem łuszczycy jest objaw Auspitza, który obserwuje się po mechanicznym usunięciu łuski. Na wskutek poszerzenia naczyń przebiegających w okolicy brodawek skórnych dochodzi do wielopunktowego krwawienia z powierzchni uszkodzonej skóry.

W jaki sposób leczymy łuszczycę?

Pierwotna strategia leczenia łuszczycy skupia się przede wszystkim na miejscowej terapii z wykorzystaniem maści oraz naświetlań. Ważne w toku leczenia jest usunięcie zmienionego naskórka w pierwszej kolejności. Najczęściej stosuje się do tego różnego rodzaju preparaty, które zawierają kwas salicylowy. Środki te usuwają keratynę i redukują rozmiar zmian skórnych. Po usunięciu patologicznego naskórka, stosuje się różnego typu maści, najczęściej zawierające preparaty naturalne oraz pochodne witaminy D. W przypadku nasilenia procesu oraz gdy nie uzyskano zadowalających efektów, włączana jest terapia glikokortykosteroidami oraz lekami o działaniu hamującym na układ odpornościowy (cyklosporyna). Skuteczne w leczeniu okazują się również pochodne kwasu retinowego (witaminy A.). We wsparciu terapii dobrze spisują się również preparaty zawierające mocznik oraz miejscowo działające środki nawilżające.

chreduta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here