ile trwa mutacja

Mutacja głosu u chłopców jest zmianą barwy głosu z dziecięcego na męski. Możemy zaobserwować częste chrypki, i zdecydowanie widoczne obniżenie tonu. Spowodowane jest to zaleganiem śluzu w drogach oddechowych. Przed jej zakończeniem właściwie nie da się określić jaki ton głosu będzie miał chłopiec. Dlatego jeśli u naszego dziecka trwa mutacja, odradza się lekcję śpiewu, bo tak na prawdę nie wiemy jakim głosem będzie śpiewał w przyszłości jako dorosły człowiek.

Nie zaleca się nadwyrężania głosu w tym okresie, ponieważ mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian w strunach głosowych.
Przyczyną mutacji są zmiany w budowie krtani i powiększeniem się chrząstek. Zakres skali głosu staję się dużo większy niż przed mutacją.
W czasie mutacji chłopiec mówi na przemiennie raz wysokim, a raz niskim głosem, a zaburzenia koordynacji krtani objawiają się nawracającymi chrypkami, a także chwilami zanikami głosu poprzez nagromadzeniu śluzu.

Ile trwa mutacja?

Jest to indywidualna kwestia. Zależy od trybu poszczególnego chłopca. Zazwyczaj jednak zaczyna się w wieku 12,13 lat a kończy w wieku 16,17 lat. Najczęściej jej długość to około 2 lata.
Jednak nie tylko chłopców mutacja dotyczy. Dziewczynki też się z nią zmagają jednak w o wiele mniej zauważalnym stopniu. Struny głosowe u chłopców wydłużają się o 8 milimetrów, a u dziewczynek o połowę mniej stąd u tych pierwszych zdecydowanie bardziej widać objawy. Dziewczynki mogą doświadczać chrypek i chwilami ledwo zauważalne zmiany głosu.
Bezpośrednią przyczyną mutacji u chłopców jest ich szybki w okresie dojrzewania wzrost. Potrafi osiągać do 15 cm rocznie gdzie po dojrzewaniu i przed nim to tylko 6 centymetrów.

Może się zdarzyć, że chłopiec odrzuci mutację i na siłę będzie mówił dziecięcym głosem. Jest to problem o podłożu psychicznym związany prawdopodobnie z nadmiernym przywiązaniem chłopca do matki. Istnieją również przypadki rozpoczęcia mutacji już wieku 8 do 10 lat. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i nieprawidłową budową krtani. Takie przypadki należy skonsultować z lekarzem, bo nieprawidłowe przebycie mutacji może przynieść problemy w dorosłym życiu.

mutacja głosu

Chłopiec może również nie dokończyć mutacji co przyniesie długotrwałą chrypkę i nieczystą intonację.
Mutację można podzielić na etapy. Jednym z nich jest etap przedmutacyjny. Kolejna jest mutacja właściwa, a kolejny okres pomutacyjny. W pierwszym etapie nasza krtań dopiero przygotowuje się do zmian i słyszymy tylko nie wielkie zmiany w barwie głosu. Mogą pojawiać się trudności z wytworzeniem jedynie wysokich tonów. Przy mutacji właściwej następuje kumulacja wszystkich objawów z etapu pierwszego plus pojawiają się nowe. Chrypki są coraz bardzo często. Chłopiec mówi raz wysokimi a raz niskimi tonami. Ostatni okres pomutacyjny to stabilizacja głosu. Ten okres może potrwać nawet do 19 roku życia.

W związku z szybkimi zmianami w obrębie krtani możemy zauważyć skutki uboczne. Związki krtani są zwiększane co skutkuję dużymi trudnościami w opanowaniu głosu. Skacze z wysokiego na niski w krótkich odstępach czasowych. Krtań u chłopców jest o wiele bardziej ukrwiona i produkuje bardzo dużo śluzu. Chrypki są w tym okresie bardzo częste. U dziewczynek w pewnym okresie dojrzewania też możemy zaobserwować chrypki, ale są o wiele mniej słyszalne i dokuczliwe. Właściwie można dojrzeć je tylko podczas śpiewu, bo normalnie rozmawiając jest to niezauważalne.

W czasie mutacji głos chłopców obniża się o jedną oktawę. Natomiast u dziewczynek o 3 tony. W czasie jej trwania nie zalecane są żadne ćwiczenia głosu i nadwyrężanie go. Można zniekształcić krtań co przysporzy wiele problemów w życiu późniejszym chłopca.

mutacja

Jak pomóc nastolatkowi w trakcie mutacji ?

Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu gdzie przebywa osoba zmagająca się z mutacją. Suche powietrze nasili objawy i chrypkę i zdecydowanie podwyższy dyskomfort. Kolejny krok o jaki musimy zadbać to nawadnianie organizmu, aby brzmienie głosu było lepsze.

Chłopiec powinien wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie nawet jeśli nie odczuwa pragnienia. Konieczne jest dopilnowanie, aby nastolatek unikał napojów kofeinowych, alkoholowych, a także gazowanych.
Jeśli mimo odpowiedniego wieku mutacja nie następuje, warto zbadać dlaczego. Czy problem nie jest spowodowany zmianami chromosonalnymi. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny braku mutacji. Mogą to być zmiany hormonalne, nieprawidłowości w budowie krtani, a także podłoże neurologiczne. Jednak jeśli wszystkie przyczyny zostaną wyeliminowane pomocy należy szukać u psychiatry.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here