krew

W Polsce badania na HIV nie są niestety zbyt często przeprowadzane. Ludzie się ich obawiają i nawet jeśli mają pewne podejrzenia co do tego, że sami mogli stać się ofiarami groźnego wirusa, wstydzą się to sprawdzić i wolą zrezygnować z możliwości przeprowadzenia wiarygodnych testów. Przeciętny człowiek uważa bowiem, że decydują się na nie wyłącznie narkomani czy osoby homoseksualne.

Nie chce identyfikować się z takimi grupami społecznymi, dlatego woli żyć w niepewności i ma po prostu wielką nadzieję, że dziwne i niepokojące objawy jego organizmu nie świadczą wcale o tym, iż został zarażony wirusem HIV. Lekarze zalecają jednak w każdym takim przypadku to sprawdzić. Ile kosztuje badanie na hiv? Jak ono wygląda i czy za każdym razem jest w stu procentach wiarygodne?

Na czym polega badanie na HIV?

Badanie na HIV jest po prostu badaniem krwi. Pacjentowi, u którego podejrzewa się zarażenie tym groźnym wirusem, pobiera się krew i następnie sprawdza się, czy występują w niej antyciała oznaczające zarażenie wirusem. Badania są proste i zwykle dość szybko przeprowadzane. Nie trzeba nawet udawać się na nie na czczo – można spokojnie zjeść mały i lekki posiłek czy nawet napić się kawy, a dopiero później udać się do kliniki zajmującej się przeprowadzaniem tego typu badań.

Do testów nie trzeba też przygotowywać się w żaden inny sposób, dlatego można je sobie wykonać niemalże od ręki, o ile w przychodni nie ma do nich większej kolejki (czasem lepiej na taki test się umówić i wyznaczyć sobie konkretną datę i godzinę, aby nie marnować swojego wolnego dnia). Jeżeli wynik testu na HIV okaże się ujemny, jest to dobry znak dla pacjenta, który oznacza, że nie został on zarażony i sam też nie jest nosicielem. Wynik pozytywny powinien być natomiast powodem do niepokoju.

badanie na hiv

Czy takie badania zawsze są wiarygodne?

Niestety ich wiarygodność będzie zależeć przede wszystkim od samego pacjenta – od tego, czy będzie on przestrzegać zasad związanych z wykonywaniem takich badań. Już na dwanaście tygodni przez planowanymi testami powinno się bowiem zrezygnować z wszelkich aktywności seksualnych, które mogłyby doprowadzić człowieka do zarażenia. Przeciwciała anty-HIV wykrywane są bowiem dopiero po upływie trzech miesięcy. Jeżeli zatem do zarażenia się wirusem HIV doszłoby na dwa tygodnie przez wykonanymi badaniami, wynik testów wyszedłby negatywny, podczas gdy pacjent byłby jednak nosicielem wirusa HIV.

Czasami też wynik wychodzi pozytywny, a w rzeczywistości pacjent jest zdrowy i wcale nie został zakażony. Fałszywe rezultaty mogą pojawić się m.in. u kobiet znajdujących się we wczesnych ciążach bądź u osób chorujących na nowotwory czy ciężkie zapalenie wątroby. Jeżeli istnieje jakiekolwiek przypuszczenie, iż pacjent został rzeczywiście zarażony wirusem HIV, jest on poddawany dodatkowym badaniom, które sprawdzają wiarygodność wcześniejszych testów. Zawsze warto z takich badań skorzystać i jeszcze lepiej sprawdzić stan swojego zdrowia.

Kto powinien udać się na badania na HIV?

Ile kosztuje badanie na HIV? Jest ono wykonywane nieodpłatnie, dlatego każdy, kto znajduje się w gronie osób narażonych na zarażenie się tym wirusem, powinien regularnie poddawać się takim testom – zwłaszcza że nie trzeba za nie w ogóle płacić. Zaleca się je przede wszystkim tym osobom, które kiedykolwiek w swoim życiu miały kontakt seksualny z przypadkowym człowiekiem i nie wiedzą, czy był on zarażony wirusem HIV. Oczywiście test będzie też niezbędny dla tych ludzi, którzy uprawiali seks z osobą zarażoną już wirusem HIV i zabezpieczali się podczas niego, jednakże prezerwatywa pękła lub nie mają pewności, czy zastosowane zabezpieczenie było skuteczne.

ile kosztuje badanie na hiv

Narażone na zakażenie się wirusem są przede wszystkim te osoby, które nie stronią od przypadkowych kontaktów seksualnych i regularnie odbywają stosunki płciowe z różnymi, często nieznanymi im zupełnie partnerami. Wirusem HIV można też zarazić się w zupełnie inny sposób. Nieraz do takiej sytuacji dochodzi u narkomanów, którzy wymieniają się igłami i w ten sposób przekazują sobie wzajemnie różne wirusy znajdujące się w krwi.

Wbrew pozorom do zakażenia się wirusem HIV może dojść u każdego człowieka. Nie jest powiedziane, że narażeni są na to wyłącznie narkomani czy prostytutki. Nawet podczas wykonywania tatuażu może dojść do zakażenia, jeżeli tatuator skorzysta z igły, którą wcześniej wprowadzał pod skórę innego pacjenta, a nie wyciągnie jej ze świeżego i sterylnego opakowania. Tak naprawdę testy na HIV mogłyby się przydać każdemu i każdy powinien chociaż raz z nich skorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here